Start aktualności Pokazy filmów dokumentalnych o architekturze i sztuce…
POWRÓT

Pokazy filmów dokumentalnych o architekturze i sztuce w Krakowie

26.11.2019

 

Nowe Rijksmuseum (reż. Oeke Hoogendijk) 

- pokaz specjalny

piątek, 29 listopada 2019, godz. 20.00

Kino Pod Baranami

 

 

Kino Pod Baranami zaprasza na specjalny pokaz filmu dokumentalnego Nowe Rijksmuseumprzedstawiającego historię żmudnej przebudowy najsłynniejszego holenderskiego muzeum. Po seansie odbędzie się spotkanie z Wimem Pijbesem, byłym dyrektorem instytucji. 

 

Stworzone na wzór Luwru Rijksmuseum to największe i najważniejsze muzeum sztuki w Holandii. Odwiedzane przez ponad dwa miliony zwiedzających rocznie, należy do najpopularniejszych miejsc w holenderskiej stolicy. Nic w tym dziwnego - zarówno sam malowniczy budynek zajmowany przez instytucję, jak i bezcenna kolekcja sztuki skutecznie przyciągają uwagę zwiedzających Amsterdam. Wnętrze gmachu  zaprojektowanego przez Pierre’a Cuypersa kryje prawdziwe arcydzieła, wśród których znajdują się m.in. prace Fransa Halsa, Johannesa Vermeera oraz słynna Straż nocna Rembrandta. 

 

Gdy w 2003 roku podjęto decyzję o rozpoczęciu gruntownej przebudowy Muzeum, nikt nie spodziewał się, że pochłonie ona ostatecznie imponującą kwotę 375 mln euro, potrwa 10 lat i będzie naznaczona wieloma kompromisami całkowicie zmieniającymi pierwotne założenia,  odejściem dyrektora muzeum oraz protestami Holenderskiego Związku Rowerzystów. Zrealizowany przez doświadczoną dokumentalistkę Oeke Hoogendijk film Nowe Rijksmuseum ukazuje kulisy tego głośnego remontu. Prezentuje biurokratyczne tajniki przebudowy, opowiada o trudnościach i przeszkodach, a także portretuje szerokie grono specjalistów, skupionych na kluczowej dla muzeum kwestii: sztuce. 

 

Gościem pokazu będzie były dyrektor Rijksmuseum, Wim Pijbes.

Film zostanie zaprezentowany z polskimi i angielskimi napisami. 

 

Pokaz jest wydarzeniem towarzyszącym konferencji Element Urban Talks, która odbędzie się w Krakowie w dniach 28 listopada-1 grudnia. 

 

Więcej informacji na temat konferencji: https://www.elementtalks.com/pl/urban2019/

 

BILETY: 

23 zł (normalny)

16 zł (ulgowy)

10 zł (dla uczestników konferencji)

O FILMIE: 

 

NOWE RIJKSMUSEUM | THE NEW RIJKSMUSEUM | HET NIEUWE RIJKSMUSEUM - DE FILM

reż. Oeke Hoogendijk, Holandia 2014, 120’

 

Historia żmudnej przebudowy najsłynniejszego holenderskiego muzeum, Rijksmuseum w Amsterdamie. Reżyser filmu, Oeke Hoogendijk, śledzi prace renowacyjne, które od swojego rozpoczęcia w 2003 roku naznaczone były wielokrotnymi opóźnieniami, kompromisami całkowicie zmieniającymi pierwotnie zawarte umowy, odejściem dyrektora muzeum i w końcu protestami Holenderskiego Związku Rowerzystów. Wielkie otwarcie w 2013 kończy proces mozolnej restauracji gmachu zaprojektowanego przez Pierre’a Cuypersa w 1885, który przeistacza się w nowoczesną przestrzeń wystawienniczą z jasnymi galeriami i spektakularnym wejściem. 

 

Kiedy muzeum zamykało podwoje w 2003 roku, ówczesny dyrektor Ronald de Leeuw planował je otworzyć w 2008 roku. Zamiast fety otwarcia de Leeuw ogłosił swoje odejście i zapowiedział jednocześnie pięcioletnie opóźnienie w pracach. Hiszpańscy architekci Cruz i Ortiz wspólnie z de Leeuw chcieli zamknąć pasaż biegnący przez środek muzeum i zbudować w jego miejsce olbrzymie wejście. Pomysł spotkał się ze sprzeciwem Holenderskiego Związku Rowerzystów oraz władz Amsterdamu. Wim Pijbes, następca dyrektora de Leeuw, czynił starania, żeby pozyskać lokalnych polityków dla budowy wejścia, a tym samym zakończyć renowację. 

 

W filmie pokazana zostaje nie tylko biurokratyczna machina procedur, z którą radzić muszą sobie kolejni dyrektorzy i architekci oraz rozbiórka starego budynku. To równocześnie obraz precyzyjnej pracy kuratorów skupionych na najważniejszej dla muzeum rzeczy: sztuce. Punkt kulminacyjny stanowią sceny umieszczenia w nowych galeriach zbiorów muzeum ze Strażą nocną Rembrandta włącznie.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Świątynie kultury 3D 

- pokaz w ramach projektu “Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”

poniedziałek, 2 grudnia 2019, godz. 18.00

Kino Pod Baranami

 

Kino Pod Baranami zaprasza na wyjątkowe wydarzenie towarzyszące projektowi “Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”: pokaz serialu dokumentalnego Świątynie kultury. Na ekranie najciekawsze współczesne budynki w wersji trójwymiarowej, widziane oczami m.in. Roberta Redforda i Wima Wendersa. 

 

Świątynie kultury to niezwykły cykl dokumentalny poświęcony współczesnej architekturze, w którym sześciu reżyserów przedstawia historię i tajemnice związane ze słynnymi budynkami. Każdy z sześciu odcinków dotyczy innej budowli, która pojawia się na ekranie w pełnej krasie dzięki technologii 3D.

Widzowie rozpoczynają swoją architektoniczną przygodę od spotkania z Instytutem Salka w dzielnicy San Diego, po którym oprowadza słynny reżyser i aktor, Robert Redford. Oddany do użytku w 1962 roku budynek jest miejscem kultu nauki i natury, a swoim wyglądem przypomina przedziwny, nowoczesny klasztor z przeszklonymi ścianami działowymi oraz dziedzińcem z ławkami. Zupełnie innym dziełem sztuki jest Filharmonia Berlińska, o której opowiada twórca Piny Soli ziemi Wim Wenders. Ten odważny, modernistyczny projekt wyszedł spod ręki Hansa Scharouna, który w nazistowskich Niemczech dostał zakaz tworzenia i łatkę architekta zdegenerowanego. W jego awangardowej filharmonii dyrygent stoi w centralnym punkcie sali koncertowej, a widzowie patrzą na orkiestrę z góry. 

W chwili swojego powstania budził kontrowersje, dziś stanowi wielką atrakcję turystyczną oraz czołowy przykład postmodernizmu w architekturze. Pełną paradoksów specyfikę Centre Georges Pompidou stara się uchwycić Karim Aïnouz, którego film Niewidoczne życie sióstr Gusmao gości aktualnie na ekranach polskich kin. Niezwykłych wrażeń dostarcza także spacer po otwartym w 2010 roku norweskim więzieniu w Halden, które uchodzi za najbardziej humanitarne na świecie. Na ekranie opowiada o nim duński dokumentalista Michael Madsen (Wizyta, Jądro wieczności), odwołując się do książki Nadzorować i karać. Narodziny więzienia Michela Foucault. Ponadto na ekranie pojawia się także monumentalna Rosyjska Biblioteka Narodowa widziana oczami przedwcześnie zmarłego austriackiego twórcy Michaela Glawoggera, autora wstrząsających dokumentów Megamiasta, Śmierć człowieka pracyoraz Chwała dziwkom. Cykl wieńczy podpisany przez reżyserkę Margreth Olin filmowy portret Gmachu Opery w Oslo

Pokaz Świątyń kultury w Kinie Pod Baranami odbędzie się w ramach projektu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”, poświęconego przemysłom kreatywnym. To nowe wydarzenie na kulturalnej mapie Krakowa odbędzie się w dniach 12 listopada - 15 grudnia i obejmie wykłady, warsztaty, wystawy, konferencje, debaty, prezentacje dizajnerskie, panele dyskusyjne, pokazy filmowe, spacery, targi oraz konkursy. 

 

W ramach pokazu zaprezentowanych zostanie sześć odcinków serialu dokumentalnego Świątynie kultury o łącznym czasie trwania 156 minut. Pokaz w wersji 3D. 

 

WSTĘP WOLNY

O FILMIE: 

ŚWIĄTYNIE KULTURY 3D | CATHEDRALS OF CULTURE (serial dokumentalny)

reż. Wim Wenders, Michael Glawogger, Michael Madsen, Robert Redford, Margreth Olin, Karim Aïnouz, Niemcy/Dania/Norwegia/Austria/Francja/USA/Japonia 2014, 156’ 

 

Sześciu reżyserów przedstawia historię i architekturę słynnych światowych budynków. Czy budynki są w stanie przemówić własnym głosem i powiedzieć coś o nas samych i o stanie naszej cywilizacji? Nakręcony w 3D film przedstawia indywidualne spojrzenie sześciu słynnych reżyserów na sześć ikonicznych europejskich budowli potraktowanych tu jak lustro nas samych i dzisiejszej kultury. Każdy z twórców pokazuje dany obiekt na swój własny sposób, przy zachowaniu charakterystycznej dla siebie stylistyki i filmowego języka. Wim Wenders portretuje słynną Filharmonię Berlińską, Robert Redford – Instytut Salka w kalifornijskim mieście La Jolla, Michael Madsen – więzienie Halden w norweskim mieście Halden, Michael Glawogger – Rosyjską Operę Narodową, Margreth Olin – Operę w Oslo, a Karim Aïnouz – Centrum Georgesa Pompidou w Paryżu.

 

KINO POD BARANAMI

Rynek Główny 27

31-010 Kraków

12 423 07 68

www.kinopodbaranami.pl

 


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2023 Architekci.pl All Rights Reserved