Start aktualności Place. Instrukcja użycia
POWRÓT

Place. Instrukcja użycia

27.06.2019

W Warszawie jest 67 przestrzeni określonych administracyjnie jako place lub rynki. W większości są one zagospodarowane i pełnią wyznaczone funkcje komunikacyjne. Czy to znaczy, że ich potencjał jest w pełni wykorzystywany przez mieszkanki i mieszkańców? A może realizuje się on zupełnie gdzie indziej? Na wystawie „Place. Instrukcja użycia” proponujemy nowe spojrzenie na place jako przestrzenie wytwarzane poprzez użytkowanie. Miejskie życie dowodzi, że placowy potencjał cechuje w Warszawie znacznie więcej miejsc niż tylko te wykreślone przez urbanistów, a forma opowiadania o nich pozostaje otwarta.

Na placach najczęściej wykonujemy proste czynności, takie jak przesiadanie się do autobusu, tramwaju i metra, przechodzenie, oczekiwanie na kogoś lub na środek transportu. Możemy ponarzekać, że funkcja niektórych z nich jest zredukowana do parkingu, skrzyżowania lub ronda i nie sprzyja innym formom spędzania czasu. A co oprócz tego możemy tam robić? Nawet w niesprzyjających okolicznościach możemy zrealizować jeden ze scenariuszy praktykowania placów. Na wystawie proponujemy różne możliwości układające się w zalążek typologii, pamiętając, że nie ma jednego właściwego sposobu użytkowania placu. Jest też wiele rodzajów placów – sterowane, celowe, chwilowe czy oazy, zależnie od cech przestrzeni, ludzkiej aktywności, praw własności i procesów miejskich.

Wystawa podsumowuje trzyletni projekt badawczy „Place Warszawy (do odzyskania)”, prowadzony przez Fundację Puszka w partnerstwie z Fundacją Bęc Zmiana i współfinansowany przez m.st. Warszawa. Otwarcie wystawy (28.06, godz. 19:00) wpisuje się Weekend Architektury – Pasaż Wiecha – Kultura W Samym Centrum rozpoczynający letni cykl wydarzeń „Pasaż Wiecha – kultura w samym centrum”, organizowany przez pobliskie WARS SAWA JUNIOR oraz magazyn Aktivist.


Otwarcie wystawy (28.06, godz. 19:00) wpisuje się Weekend Architektury – Pasaż Wiecha – Kultura W Samym Centrum rozpoczynający letni cykl wydarzeń „Pasaż Wiecha – kultura w samym centrum”, organizowany przez pobliskie WARS SAWA JUNIOR oraz magazyn Aktivist.


Więcej https://www.facebook.com/events/630251727479672/


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2023 Architekci.pl All Rights Reserved