Start aktualności „Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak"…
POWRÓT

„Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" – wykład dr. Michała Dudy

19.04.2019
„Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" – wykład dr. Michała Dudy

Będzie to druga prelekcja w ramach cyklu „Architektoniczna Triada” – trzech wykładów o architekturze – profesorskiego, studenckiego i gościnnego. O fenomenie twórczości Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak opowie dr Michał Duda, autor książki „Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak” i współkurator – razem z Małgorzatą Devosges-Cuber – prezentowanej obecnie 
w nowojorskim Center for Architecture wystawy „Patchwork. The Architecture of Jadwiga Grabowska-Hawrylak”.

Prosimy o potwierdzenie swojego udziału na adres e-mail: ida@bs.katowice.pl albo telefonicznie pod numerami +48 605 057 127 lub +48 607 593 904.

Z opisu wydarzenia dr. Michała Dudy:
„Odwiedzając Wrocław nie sposób ich przeoczyć. Do niedawna szare w swej betonowej surowości, teraz porażają bielą. Sześć wysokich mieszkalnych wieżowców, pokrytych ornamentem krzywoliniowych prefabrykatów odznacza się wyraźnie na tle panoramy równinnego miasta, w którym do dziś dominują wieże gotyckich kościołów i jeden nieproporcjonalnie wysoki drapacz chmur. Powstały jako przekorna demonstracja potencjału tkwiącego w ograniczeniach. Były przejawem niezgody na powtarzalność – miały stanowić radykalny wyłom w masie tysięcy budynków mieszkalnych podobnych do siebie jak dwie krople wody.  Gdy w drugiej połowie lat 60. powstawała koncepcja centrum mieszkaniowo-usługowego przy pl. Grunwaldzkim architekci byli zobowiązani do stosowania elementów prefabrykowanych i możliwie powtarzalnych. Jedynym kluczem do uzyskania atrakcyjnej formy mogło być zatem zastosowanie skrajnie nietypowych „klocków”, niekoniecznie płaskich i prostych, jak wszystkie ówcześnie stosowane w Polsce prefabrykaty.
Ten pomysł – choć nie przez wszystkich zaakceptowany – przyniósł jego autorce Jadwidze Grabowskiej-Hawrylak popularność i uznanie w środowisku, ukoronowane w 1974 roku przyznaniem Nagrody Honorowej Stowarzyszenia Architektów Polskich – najważniejszego branżowego wyróżnienia w kraju.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak związała się z Wrocławiem od pierwszych miesięcy jego powojennej polskości. Rozpoczęła tutaj studia jesienią 1945 roku, wraz z pierwszym powojennym rocznikiem studentów, zakończyła edukację jako pierwsza kobieta-architekt wykształcona w polskim Wrocławiu. Jako młoda projektantka pracowała przy odbudowie wrocławskich zabytków, projektowała pierwsze wrocławskie osiedla, nowoczesne szkoły i nowatorskie budynki mieszkalne, by w kolejnych latach opracowywać obiekty znacznie bardziej złożone: wielkie centra handlowo-usługowe, ośrodki wypoczynkowe, zespoły mieszkaniowe czy wreszcie świątynie. Choć jej dzieła reprezentują różne stylistyki, to wszystkie one są pierwszorzędnymi świadectwami niezwykłego talentu i wrażliwości autorki”.

25.04.2019, godz. 17.00, Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej, (Czytelnia Sztuk, sala 212), Francuska 12, Katowice.

 

 


Autor:

Agnieszka Kosmala
agnieszka.kosmala@bs.katowice.pl


do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved