Start aktualności Oblicza tradycji w polskim dizajnie - konferencja w…
POWRÓT

Oblicza tradycji w polskim dizajnie - konferencja w Zakopanem

13.04.2015

Decyzją Senatu RP rok 2015 jest Rokiem Witkiewiczów – Stanisława Ignacego (Witkacego) oraz jego ojca Stanisława. W tym roku bowiem mija 130 lat od urodzin Witkacego i 100 lat od śmierci Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego.


W ramach obchodów tej wyjątkowej rocznicy Galeria Architektury GAGA oraz firma BoConcept zapraszają na konferencję z cyklu „Oblicza tradycji w polskim dizajnie. Poświęconej wzornictwu Podhala i Zakopanego.

Regionalne tradycje stylu zakopiańskiego w architekturze Domu Turysty wybitni polscy projektanci Tadeusz Brzoza i Zbigniew Kupiec przełożyli na język lat 50. XX w. Dzięki temu budynek wyróżniał się nie tylko ogromną powierzchnią spadzistego dachu krytym gontem – największym tego typu w Europie, ale także wyjątkowym wzornictwem, rzeźbą i zdobieniami. Jako baza wypadowa dla wszystkich kochających polskie Tatry Dom Turysty prędko stał się jednym z symboli Zakopanego, rozwijając podhalańskie wzornictwo i rzemiosło.

W tych pięknych wnętrzach osadzono konferencję „Oblicza tradycji w polskim dizajnie” poświęconą wzornictwu Podhala i Zakopanego. Trudno bowiem wyobrazić sobie na to lepsze miejsce, niż zakopiański Dom Turysty, który w ostatnich latach przeszedł niesamowitą metamorfozę dowodząc o ponadczasowości stylu zakopiańskiego.

Program Konferencji:
11:00 – Otwarcie konferencji – Senator RP Janusz Sepioł
11:30 - Oblicza tradycji w polskim dizajnie - dr Krystyna Łuczak-Surówka (ASP Warszawa)
12:30 - Współczesne podejście do architektury zakopiańskiej - realizacje biura KARPIEL i STEINDEL
13:15 - Metamorfoza zakopiańskiego domu turysty- Wojciech Niewiński (ORB Studio) i Jan Słowik – Sułkowski (Pracownia Projektowania Słowik)
14:15 - Meble w stylu tatrzańskim - coś czym powinniśmy się chwalić!- dr Alicja Marduła(Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara)  

W naszej księgarni polecamy:

"Styl zakopiański Stanisława Witkiewicza" i Budynki witkiewiczowskie w Zakopanem

 

 


Autor:

Anna Głuc
biuro@aktywniobywatele.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved