Start aktualności Obiekty Niemożliwe w Poznaniu
POWRÓT

Obiekty Niemożliwe w Poznaniu

21.05.2019

W ramach obchodzonego w 2019 roku jubileuszu 25-lecia „Architektury-murator” redakcja zaplanowała wiele wydarzeń. Wspólnie ze studentami kierunków projektowych w trzech polskich miastach zbuduje m.in. trzy Obiekty Niemożliwe, powstałe według koncepcji uznanych architektów-mentorów: Dariusza Kozłowskiego, Przema Łukasika i Jerzego Łątki.

W ramach przedsięwzięcia odbędzie się też specjalny konkurs skierowany do studentów wydziałów architektury, architektury wnętrz, wzornictwa przemysłowego (form przemysłowych) i innych, pokrewnych kierunków kształcący się na państwowych i prywatnych uczelniach w kraju i za granicą.

Zadaniem konkursowym będzie zaprojektowanie koncepcji oświetlenia jednego z trzech Obiektów Niemożliwych z uwzględnieniem produktów firmy Zumtobel. Pula nagród wynosi 12 000 zł, w tym Grand Prix 7500 zł.

Aby przybliżyć zainteresowanym idę budowy Obiektów Niemożliwych Architektura Murator zaprasza na cykl wykładów w Warszawie, Poznaniu i Gliwicach z udziałem Przema Łukasika i Jerzego Łątki. 

29 maja na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej o swoim projekcie dla Wrocławia opowie architekt Jerzy Łątka. Obiekt zaprojektowany przez architekta ma być w 100% recyklingowalny, co oznacza, że po jego użyciu elementy konstrukcyjne zostaną przetworzone, a uzyskany materiał włączony do dalszego obiegu. 

Obiekt Niemożliwy – tymczasowość w wieczności. Architektura z papieru, 
wykład Jerzego Łątki oraz warsztaty z firmą Zumtobel
Kiedy: 29 maja, 16.00-20.00
Gdzie: Wydział Architektury, Politechnika Poznańska, ul. Nieszawska 13 C, sala A

Inne obiekty niemożliwe 

1.    OBIEKT NIEMOŻLIWY w Krakowie autorstwa profesora Dariusza Kozłowskiego powstanie na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej.  

Współautor jednego z najwybitniejszych dzieł postmodernizmu w Polsce (czyli Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców w Krakowie), zwykł mawiać, że „Architektura to jest budowanie rzeczy fikcyjnych tak, by wyglądały jak prawdziwe”. Tym razem, nawiązując do opowiadania „Nieśmiertelny” Jorge Luisa Borgesa, zrealizuje betonowy, symboliczny tron, idealną formę, której jedynym przeznaczeniem jest podziwianie. To wyrafinowany apel o piękno w architekturze.

 

2. OBIEKT NIEMOŻLIWY w Bytomiu architekta Przema Łukasika powstania na terenie Elektrociepłowni Szombierki. 

Architekt znany z walki o zachowanie postindustrialnego dziedzictwa, sam mieszkający w tzw. Bolko-Lofcie, czyli poprzemysłowym budynku lampowni, stworzy świetlną instalację, która stanowić będzie symboliczny sygnał dla Polski, wołanie o ratunek dla wyludniającego się Bytomia i jego złożonego dziedzictwa.

 

3.OBIEKT NIEMOŻLIWY we Wrocławiu autorstwa architekta Jerzego Łątki ze studentami Wydziału Architektury PWr

To instalacja, która w zgodzie z ekologicznym nurtem w architekturze, używa papieru, jako materiału organicznego i z zasady nietrwałego. Jerzy Łątka zainteresowany jest szczególnie architekturą dla osób pozbawionych dachu nad głową, ofiar katastrof czy wojen. Instalacja z papieru przy Muzeum Architektury we Wrocławiu to polemika z utrwalonym przez pokolenia architektów fetyszem trwałości, nieprzemijalności i niepotrzebnej pompatyczności – wobec obecnych wyzwań cywilizacyjnych liczy się możliwość recyklingu i szybkiego reagowania na społeczne potrzeby.

 

Zapraszamy do uczestnictwa w otwarciu instalacji:

Wrocław: 11 października (piątek)

Kraków: 18 października (piątek)

Bytom: 25 października (piątek)


do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved