Start aktualności O Teodorze Talowskim - wykład Tadeusza Bystrzaka w…
POWRÓT

O Teodorze Talowskim - wykład Tadeusza Bystrzaka w Muzeum Architektury we Wrocławiu

14.03.2018

Zapraszamy do Muzeum Architektury we Wrocławiu na wykład Tadeusza Bystrzaka poświęcony życiu i twórczości Teodora Talowskiego - jednego z najważniejszych polskich architektów przełomu XIX i XX wieku. Spotkanie w Muzeum Architektury jest częścią promocji książki "Talowski" autorstwa Tadeusza Bystrzaka.

poniedziałek 26 marca 2018 r., godzina 18.00, wstęp wolny
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5


Wykład przedstawi postać Teodora Talowskiego w 161 rocznicę jego urodzin (26.03.1857). Towarzyszyć mu będzie promocja książki Talowski, której premiera miała miejsce 30 stycznia 2018 roku w PAU w Krakowie. 
Nasz gość - artysta, malarz, rzeźbiarz i projektant - opowie o postaci architekta i przedstawi jego dzieła zrealizowane na terenach dawnej Galicji. Zwróci również uwagę na związki Talowskiego ze Lwowem i dzisiejszym Wrocławiem.

Teodor Talowski to jeden z najdoskonalszych polskich architektów przełomu XIX i XX wieku. Urodził się w 1857 roku w Zasowie, zmarł w 1910 roku we Lwowie. W trakcie swojego krótkiego, bo trwającego zaledwie 53 lata życia, był jednym z bardziej płodnych i aktywnych architektów tamtych czasów (…).

Architektura i działalność Teodora Talowskiego zafascynowały krakowskiego artystę Tadeusza Bystrzaka na tyle, że w swoich poszukiwaniach śladów twórczości i życia architekta dotarł on praktycznie do wszystkich miejsc, w których ten tworzył. Wędrówka nie ograniczyła się jedynie do terenów dawnej Galicji (obecnie Polska i Ukraina) - Tadeusz Bystrzak nie pominął także innych miejsc, w których powstawały budowle według projektu Talowskiego, a więc ziem dawnego Królestwa Polskiego, a nawet adriatyckiej wyspy S. Catharina, znajdującej się obok miasta Rovinj w Chorwacji. Z jego pasji badawczej wyrosła niniejsza książka, która jest najpełniejszą jak dotąd prezentacją dzieł Talowskiego i stanowi ważny krok w studiach nad dorobkiem tego jednego z najważniejszych twórców w dziejach architektury polskiej.
dr Zbigniew Beiersdorf

Więcej informacji:
www.talowski.pl
https://www.facebook.com/Talowski/


Autor:

Marta Czyż
marta.czyz@ma.wroc.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved