Start aktualności „Moje Miasto Warszawa - Śródmieście” rodzinne warsztaty…
POWRÓT

„Moje Miasto Warszawa - Śródmieście” rodzinne warsztaty architektoniczno-varsavianistyczne

28.08.2016

​Miejsce: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

Start: 3 września 2016 r.

Zapraszamy dzieci w wieku 5–9 lat wraz z rodzicami/opiekunami, zawsze w sobotę, g. 12:00-14:00

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona!

Obowiązują zapisy: tubylotustalo@gmail.com (z tygodniowym wyprzedzeniem począwszy od niedzieli poprzedzającej dany warsztat)

Wraz z początkiem roku szkolnego, w sobotę 3 września, Stowarzyszenie Masław, “Tu było, tu stało” we współpracy z Domem Spotkań z Historią rozpoczyna trzecią już edycję rodzinnych warsztatów architektoniczno-varsavianistycznych MOJE MIASTO WARSZAWA. Po raz kolejny młodzi uczestnicy będą budować, projektować i oczywiście poznawać miasto Warszawę. Tym razem, to dzielnica Śródmieście będzie głównym punktem odniesienia w czasie zajęć – to tu mieści się największa ilość zabytków i ważnych budynków stolicy. To w obrębie dzisiejszego Śródmieścia kilkaset lat temu kształtowała się Warszawa.

Celem warsztatów jest zapoznanie młodych Warszawiaków z architekturą, zabytkami i dziedzictwem stolicy, a także z rolą jaką pełnią. W trakcie kolejnych dziesięciu zajęć przedstawione zostaną nie tylko najważniejsze zabytki i ikony warszawskiej architektury, ale również jej ciekawe zakamarki i miejsca mniej znane. Prowadzący poruszą też kwestie dotyczące problemów współczesnych dużych miast i ich mieszańców, a także kwestie zmian w przestrzeni miejskiej jakie dyktuje upływający czas. Każdy warsztat skupiać się będzie na określonym zagadnieniu związanym z edukacją architektoniczno-estetyczną i dziedzictwem kulturowym. W tej edycji organizatorzy skoncentrują się przede wszytskim na Śródmieściu - dzielnicy, w której swój początek miała Warszawa. Wszelkie działania w trakcie każdego warsztatu w cyklu dążą do odkrycia przed ich małymi uczestnikami funkcjonowania miasta zwracając uwagę na relacje urbanistyki, architektury, zieleni i przestrzeni miejskiej. Dzieci dowiedzą się przede wszystkim jak każdy mieszkaniec, duży i mały, może mieć wpływ na wygląd i rozwój (MO)JEGO MIASTA WARSZAWY.

Na cykl składają się następujące warsztaty:

03.09 (sobota) Warszawa - tu mieszkam
10.09 (sobota) Śródmieście - dzielnica Warszawy
17.09 (sobota) Warszawskie wysokościowce
01.10 (sobota) Ile lat ma Warszawa?
08.10 (sobota) Mapa warszawskich muzeów
22.10 (sobota) Ulice i place Śródmieścia
12.11 (sobota) Po sąsiedzku
19.11 (sobota) Uwaga – zabytek!
26.11 (sobota) Z drewna, z cegły, z żelbetu – domy warszawskie kiedyś i dziś
10.12 (sobota) Tak mieszkam ja, tak mieszkał mój dziadek

Każdy warsztat składa się z dwóch części: prezentacyjnej, w której uczestnicy zostają wprowadzeni w tematykę warsztatów oraz części warsztatowej, w której zodobytą wcześniej wiedzę przekuwają w praktykę.

 

Warsztaty są częścią projektu „Tu było, tu stało”, który popularyzuje wiedzę o zabytkach, dziedzictwie i architekturze Warszawy, uwrażliwia na estetykę przestrzeni miejskiej i kładzie nacisk na edukację wielopokoleniową. Jego profil na Facebooku lubi już ponad 110 tysięcy fanów - facebook.com/TuByloTuStalo

 

1. Warszawa-tu mieszkam // 3.09.2016

 

W czasie pierwszego spotkania tej edycji uczestnicy poszukiwać będą odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania związane z przestrzenią miejską:

Jakie jest miasto, w którym żyję? Czy jest przyjazne jego mieszkańcom i co to znaczy? Za co lubię Warszawę, a za co może niekoniecznie? Co ją wyróżnia spośród innych miast w Polsce? Jaka powinna być Warszawa moich marzeń? Prowadzący i młodzi warszawiacy wspólnymi siłami zaprojektują i zbudują miasto, w którym chcieliby żyć, i w którym żyłoby się dobrze.

prowadzenie: Patrycja Jastrzębska

Patrycja Jastrzębska – autorka koncepcji i koordynatorka warsztatów „Moje Miasto Warszawa”. Historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), dyplomowana arteterapeutka. Pomysłodawczyni i kuratorka projektu „Tu było, tu stało”, prezeska Stowarzyszenia „Masław”. Działa na rzecz przestrzeni miejskiej stolicy, animując dyskusje i spotkania. Autorka licznych tekstów poświęconych sztuce współczesnej, miastu oraz edukacji kulturalnej.

 

organizatorzy: Stowarzyszenie Masław, Tu było, tu stało

partner: Dom Spotkań z Historią

patron medialny: Dziecko w Warszawie

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa, dzielnica Śródmieście

więcej na:  

https://www.facebook.com/events/155960541509564/

facebook.com/TuByloTuStalo

maslaw.org.pl

dsh.waw.pl

 

 


Autor:

Karolina Wojtaszek
tubylotustalo@gmail.com


do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2023 Architekci.pl All Rights Reserved