Start aktualności Moduł. Architektura Jana Szpakowicza – wystawa w Muzeum…
POWRÓT

Moduł. Architektura Jana Szpakowicza – wystawa w Muzeum Architektury

12.10.2020

Moduł. Architektura Jana Szpakowicza – wystawa, 04.12.2020 – 30.05.2021

 

Wystawa wraz z towarzyszącym jej katalogiem, będzie pierwszą prezentacją projektów i realizacji architekta, którego wielowymiarowa twórczość pozostaje w Polsce niemal zupełnie nieznana.

Sama ekspozycja stanowić będzie przestrzenne rozwinięcie praktycznych i teoretycznych rozważań twórcy na temat modułu, brył i ich wzajemnych relacji przestrzennych. Przyjmie ona formę instalacji, zaprojektowanej przez Łukasza Wojciechowskiego - architekta, badacza twórczości Szpakowicza oraz Aleksandrę Czupkiewicz - doktorantkę na Wydziale Architektury Pwr.

 

W obrębie instalacji prezentowane będą modele zrealizowanych budynków autorstwa Szpakowicza - przede wszystkim trzech domów w Zalesiu Dolnym, które stanowiły swoiste credo architekta, a także przestrzenne diagramy kompozycji modularnych oraz projekty, rysunki i fotografie związane z takimi koncepcjami jak - osiedle Waszyngtona (Warszawa, 1962), Stegny (Warszawa, 1973), Natolin Wyżyny (Warszawa, 1978), Moczydło (Warszawa 1980), Szkoły Specjalnej w Legionowie (1989) i tych realizowanych już poza granicami Ain Benian i Tijarat (Algieria, 1982), czy osiedla w Giberville (Francja 1994).

Logiczny porządek i matematyczny rygor projektowanych przez Szpakowicza systemów sprawiają, że proponowane przez niego rozwiązania stają się niezwykle uniwersalne - funkcjonują ponad skalą, funkcją i granicami kręgów kulturowych, czy tendencji stylowych. W jego twórczości pobrzmiewają echa inspiracji awangardowymi twórcami z Francji (Claude Parent), Japonii (Kenzo Tange), ale przede wszystkim - twórczością architektów skupionych wokół warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych - Oskara Hansena, Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Sołtana. Celem wystawy jest prezentacja i popularyzacja twórczości wybitnego architekta, który za sprawą wyjątkowego, autorskiego języka projektowania rozszerzał granice architektury, łącząc odległe światy matematyki i sztuki. Gościem specjalnym wystawy będzie Jan Szpakowicz, architekt, autor wielu wybitnych projektów realizacji w zakresie architektury jednorodzinnej i wielorodzinnej, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej związany zawodowo z Biurem Projektowo Badawczym Budownictwa Ogólnego Miastoprojekt-Warszawa, Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, biurem Sonatiba i Agence Nationale d’Aménagement du Territoire (Algieria), od 1992 na stałe mieszkający we francuskim Millas. 


Autor:

Marta Czyż-Kaczor
marta.czyz@ma.wroc.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved