Start aktualności Mistrzowie Architektury | Premiera książki
POWRÓT

Mistrzowie Architektury | Premiera książki

25.01.2023

DATA: 28 stycznia 2023, godz. 13:00

MIEJSCE: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Katowice

 

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/5776161389161868

 

Książka o cyklu Mistrzowie Architektury ma na celu podsumowanie dotychczasowej historii cyklu wykładów organizowanego od 2004 roku przez środowisko śląskich architektów. To album prezentujący najlepszą światową architekturę, a jednocześnie reportaż z ostatnich kilkunastu lat działalności katowickiego oddziału SARP. To również pierwsze wydawnictwo na rynku zawierające zbiór wywiadów z czołowymi zagranicznymi architektami w języku polskim.

Książka prezentuje 70 architektów z różnych stron świata, którzy w latach 2004-2021 odwiedzili stolice Śląska, aby podzielić się swoim doświadczeniem. Wśród nich można znaleźć laureatów najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie architektury, takich jak Nagroda Pritzkera czy Nagroda im. Miesa van der Rohe.

Całość uzupełniają wspomnienia osób, które współpracowały przy organizacji wykładów w różnych okresach jego istnienia. Książka rozpoczyna się rozmową z pomysłodawcą cyklu Mistrzowie Architektury - Wojciechem Małeckim, a w dalszej części znajdują się teksty Tomasza Studniarka (prezes SARP Katowice w latach 2003-2009), Mikołaja Machulika (obecny prezes SARP Katowice) i wielu innych. Nie brakuje tu anegdot, które towarzyszyły spotkaniom z „gwiazdami” światowej architektury. Jak zareagowała Natalie de Vries z MVRDV, kiedy w drodze z lotniska na wykład dostała telefon z informacją o przegranym konkursie? Jak doszło do tego, że po swoim wykładzie Frank Barkow poszedł ze studentami architektury na piwo? Odpowiedzi na te i na podobne pytania przewijają się przez całą książką, towarzysząc prezentowanej architekturze.

Premiera książki odbędzie się w sobotę, 28 stycznia 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, w ramach konferencji 4 Design Days. Podczas wydarzenia, swoimi wspomnieniami zza kulis organizacji „Mistrzów Architektury” podzielą się osoby współtworzące cykl na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat:

 

1. Wojciech Małecki - pomysłodawca cyklu Mistrzowie Architektury, kurator w latach 2004-2012

2. Tomasz Studniarek - prezes SARP Katowice w latach 2003-2009

3. Mikołaj Machulik - prezes SARP Katowice obecnie

4. Ryszard Nakonieczny - historyk architektury, który wielokrotnie oprowadzał zagranicznych architektów po Śląsku

5. Anna Pohl - projektantka, autorka grafiki cyklu Mistrzowie Architektury

6. Paulina Adamczyk - kuratorka cyklu Mistrzowie Architektury w latach 2014-2017

7. Justyna Boduch - współorganizatorka cyklu Mistrzowie Architektury, autorka książki

8. Wojciech Fudala - kurator cyklu Mistrzowie Architektury od 2017 roku, autor książki

 

Rozmowę poprowadzą:

1. Małgorzata Tomczak - redaktorka naczelna magazynu Architektura i Biznes

2. Łukasz Harat - Antyrama

 

Premiera książki organizowana jest we współpracy z targami 4 Design Days. Aby wziąć w niej udział, należy dokonać rejestracji na całe wydarzenie. Rejestracja dostępna jest pod poniższym linkiem:

https://www.4dd.pl/2023/pl/rejestracja,564.html


do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved