Start aktualności Miasto na skraju. Co kryje i kryć może Skarpa…
POWRÓT

Miasto na skraju. Co kryje i kryć może Skarpa Warszawska?

22.10.2022

W imieniu organizatorów – Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Warszawy  zapraszamy na XV Seminarium Warszawskie, które odbędzie się już w najbliższy wtorek 25 października 2022 roku w godz. 18:00–19:30. Tytuł seminarium brzmi: Miasto na skraju. Co kryje i kryć może Skarpa Warszawska? Dyskusję poprowadzą dr Paweł Weszpiński oraz Mikołaj Madurowicz.

Na Seminarium zapraszamy do Biblioteki Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 42, I piętro, udział bezpłatny). Wszyscy, którzy nie będą mogli uczestniczyć stacjonarnie w Seminarium, mają szansę obserwować jego transmisję on-line: na stronie facebookowej Muzeum Warszawy ( Facebook Muzeum Warszawy ).

Spróbujemy zastanowić się nad fenomenem Skarpy Warszawskiej, bez której – jak się wydaje – nie sposób sobie wyobrazić naszego miasta. Jakie są cechy krajobrazowe Skarpy? Czy jest ona skrajem stolicy, czy raczej jej początkiem? Dlaczego traktujemy Skarpę jako dziedzictwo tyleż przyrodnicze, co kulturowe? Czego nie wiemy o niej, mimo że tak dobrze ją znamy?

Te i inne pytania planujemy zadać naszym ekspertom, a będą nimi:

dr Maria Korotaj-Kokoszczyńska – geomorfolożka pracująca w Katedrze Geografii Fizycznej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania naukowe dotyczą analizy dynamiki procesów masowych i roli antropopresji w modelowaniu rzeźby, a głównymi obszarami badawczymi są brzegi doliny Wisły na odcinku Płock–Włocławek i w Warszawie. Dodatkową pasją poznawczą jest historia poznania świata – odkrycia geograficzne.

dr hab. Hubert Kowalski, profesor uczelni – pracownik Katedry Archeologii Klasycznej Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, członek zarządu Stowarzyszenia Historyków Sztuki (SHS), zarządu Stowarzyszenia Muzealników Polskich (SMP), Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM), The Explorers Club, prezes Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Jego badania skupiają się wokół recepcji kultury artystycznej starożytnej Grecji i Rzymu w sztuce europejskiej XVII, XVIII i XIX wieku, grabieży dóbr kultury, historii muzeów i muzeologii.

dr Joanna Porębska-Srebrna – architekt–urbanista, doradca d.s. dziedzictwa i rewitalizacji. Prowadzi studia nad rozwojem miast, architekturą historyczną, a także badania krajobrazu kulturowego pod względem potencjału dziedzictwa i marketingu urbanistycznego. Współpracuje z projektantami i władzami konserwatorskimi przy tworzeniu koncepcji rewaloryzacji przestrzeni i adaptacji obiektów zabytkowych. Szczególnie interesuje się rozwojem urbanistycznym Warszawy i rolą Wisły w tym procesie.

W załączniku znajdą Państwo roczny program Seminariów Warszawskich w sezonie 2022/2023.

Nasze Seminaria to interdyscyplinarne i wielowątkowe, poświęcone Warszawie dyskusje zaproszonych gości oraz wszystkich zainteresowanych uczestników. Zarówno sama idea spotkania instytucji nauki z instytucją kultury – czyli Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Warszawy – jak i każdorazowy udział trójki (niekiedy czwórki) specjalistek i specjalistów zajmujących się w badaniach Warszawą są rękojmią merytorycznej jakości dyskusji.

 

Seminaria Warszawskie wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń varsavianistycznych i są okazją do comiesięcznych ważnych rozmów o naszym mieście.

 


Pobierz:

seminaria-warszawskie-2022_2023_program-roczny_mw-i-cbkw-uw.pdf

Autor:

Mikołaj Madurowicz
m.madurowicz@uw.edu.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved