Start aktualności Lwów, architektura i urbanistyka - wykład prof. Bohdana…
POWRÓT

Lwów, architektura i urbanistyka - wykład prof. Bohdana Cherkesa w Krakowie

16.03.2018

Jakie cele przyświecały pomysłodawcom i autorom koncepcji powiększenia Lwowa i przekształcenia go w swoistą metropolię po I wojnie światowej? Czy istniała taka potrzeba czy był to tylko hołd wobec urbanistycznej mody albo próba urzeczywistnienia marzeń?


28 marca, o godz. 18.00, podczas wykładu towarzyszącego wystawie „Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm”, wybitny badacz architektury tego czasu – prof. Bogdan Cherkes opowie o początkach lwowskiej nowoczesności. 

W niedawno wydanym opracowaniu pt. „Sto lat planowania przestrzeni polskich miast (1910–2010)” jego autorzy wyrażają pogląd, że współczesna polska urbanistyka wywodzi się z dwóch ośrodków – lwowskiego i warszawskiego. W obu główne role odgrywali Ignac Drexler i Tadeusz Tołwiński. Co ciekawe, obaj urodzili się na terytorium dzisiejszej Ukrainy – Ignacy Drexler we Lwowie w 1878 roku, Tadeusz Tołwiński w Odessie w 1887 roku. Z kolei w 1924 roku obaj zaprezentowali swoje wizje przyszłego Lwowa, przygotowane na zamówienie lwowskiego magistratu.

Prof. Bohdan Cherkes: Niestety z przedwojennego Lwowa pozostała tylko architektoniczna obudowa, niektóre nazwy, sieć placów i ulic, parków i cmentarzy, budynki mieszkalne i gmachy użyteczności publicznej, które mogą w nas budzić zachwyt lub historyczną nostalgię albo pozostawiać nas obojętnymi. Spróbujmy ożywić ten międzywojenny Lwów. 

Prof. Bohdan Cherkes – architekt i badacz historii architektury. Od 1995 roku jest profesorem zwyczajnym i dziekanem Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej, a od 2001 roku dyrektorem Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej. Wykładał na wielu uczelniach, w tym w Krakowie, Darmstadt i Wiedniu. Wśród jego zainteresowań badawczych znajdują się takie zagadnienia, jak tożsamość w architekturze i planowaniu miast, modele miejskie i urbanistyka, historia i teoria miasta. Jest autorem ponad stu naukowych publikacji w Austrii, Chinach, Niemczech, Holandii, Polsce, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Ukrainie. Ostatnie monografie: „Identität, Architektur und Rekonstruktion der Stadt” (Berlin, 2014) oraz „Lwów: miasto, architektura, modernizm” (redakcja wspólnie z Andrzejem Szczerskim, Wrocław, 2017).

Autor:

MCK Kraków
http://mck.krakow.p


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved