Start aktualności KOPIUJ WKLEJ. Rekonstrukcje architektoniczne we współczesnym…
POWRÓT

KOPIUJ/WKLEJ. Rekonstrukcje architektoniczne we współczesnym mieście

14.09.2015

16.9.15 Projekty społeczne, wykład (środa), godz. 18.00, Beautiful Tube, wstęp wolny. Podczas czwartego spotkania z cyklu VOID_studia zastanowimy się wraz z architektem Mateuszem Michalskim, jakie są współczesne strategie, zasady i motywacje stojące za odtwarzaniem historycznej zabudowy miast.
 

Pojęcie współczesnego miasta kojarzy się zwykle z nowoczesnymi centrami i szklanymi domami niczym z powieści Stefana Żeromskiego. Jednak współczesne miasto zwykle opiera się na zrębie pochodzącym z odległych czasów. Podstawę tego zrębu stanowi architektura zabytkowa, której ochrona „leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową”.
 
U podstaw wielu centrów miast po II wojnie światowej legła koncepcja rekonstrukcji, retrowersji, rewitalizacji i restauracji. Te cztery pojęcia przenikają się w dzisiejszym świecie i sprowadzają bardzo często, w rozumieniu społecznym, do odtworzenia. W ostatnich dwudziestu latach we Wrocławiu odbudowano kilka obiektów zabytkowych, które zniknęły z przestrzeni miasta w różnych okolicznościach. Czy było to niezbędne? Czy nie lepiej byłoby wznieść nowe „szklane domy”? Czy te działania posiadały znamiona rekonstrukcji, czy też były tylko formą stylizacji architektonicznej?
 
Skupiając się na ostatniej odbudowanej w obrębie Rynku Kamienicy pod Złotym Psem, bezprawnie wyburzonej kamienicy przy ulicy Kanonii 9, zniszczonym w trakcie wojny Konwikcie Biskupim na Ostrowie Tumskim i spalonym kilka lat temu przedszkolu na WUWie oraz w oparciu o studialne rekonstrukcje różnych obiektów z obszaru Wrocławia, spróbujemy odpowiedzieć na powyższe pytania. Zastanowimy się, czy działania przywracające formy historycznej architektury w przestrzeni współczesnego miasta są zasadne i czy rekonstrukcja jest nam potrzebna, a jeśli tak, to co ją uzasadnia.
 
 
mgr inż. arch. Mateusz Michalski
– doktorant na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jego zainteresowania obejmują historię architektury, detal historyczny oraz współczesne rozwiązania architektoniczne, a przede wszystkim teorię architektury w kontekście nauk o kulturze, filozofii i religii. Jest autorem publikacji o tematyce tożsamości w architekturze oraz jednym z autorów artykułu „Studium rekonstrukcji bastejowych fortyfikacji Wrocławia na przykładzie reliktów odkrytych w rejonie pl. Wolności”. Współtwórca kilkunastu dokumentacji konserwatorskich obiektów z obszaru Wrocławia i Dolnego Śląska, oraz współprojektantem technologii fasad wielu współczesnych obiektów Wrocławia.
 
 
Organizatorzy – Wrocławska Fundacja Filmowa i MWW Muzeum Współczesne Wrocław
 

 

 

 


do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved