Start aktualności Konsultacje społeczne wyjątkowego projektu Łazienek…
POWRÓT

Konsultacje społeczne wyjątkowego projektu Łazienek Królewskich w Warszawie - Ogród XXI wieku z pawilonem wystawowym

15.04.2014
Źródło: konsultacjespoleczne.crtool.pl

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie rozpoczyna konsultacje społeczne związane z budową Ogrodu XXI wieku z podziemnym pawilonem wystawowym. Uczestnikom badań zostanie zaprezentowana koncepcja pokonkursowa projektu, który zwyciężył w międzynarodowym konkursie pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ministerstwa Środowiska.

Poprzez urządzenie na obecnym terenie gospodarczym nowego Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawowym, dokona się rewitalizacja obszaru dziedzictwa naturalnego i kulturalnego Łazienek Królewskich. Pod nowym Ogrodem XXI wieku powstanie pawilon wystawowy, który włączy Łazienki Królewskie i Warszawę do międzynarodowej wymiany dużych, muzealnych wystaw czasowych. Zwycięski projekt to dzieło holendersko-polskiego zespołu architektów: Mecanoo International, jojko+nawrocki architekci z Katowic, Michael R. van Gessel oraz DELVA Landscape Architects. Architekci przedstawiają teraz do konsultacji koncepcję pokonkursową, która uwzględnia szczegółowe potrzeby Muzeum Łazienki Królewskie i uwagi ekspertów, co będzie podstawą dla dalszych prac projektowych. 

Założenia zagospodarowania terenu

Ogród XXI wieku z pawilonem wystawowym, zlokali­zowanym całkowicie pod powierzchnią ogrodu, zaprojektowano na nieużytkowanym terenie gospodarczym, gdzie znajdują się nieczynne od lat i przeznaczone do rozbiórki szklarnie. Teren o powierzchni ponad 2.5 hektara usy­tuowany jest w południowo-zachodniej części Królewskich Ogrodów od ulicy Parkowej. Projektowany nowy Ogród XXI wieku będzie usytu­owany wzdłuż Alei Chińskiej, która stanowi oś całego założenia Łazienek i połączy się w sposób organiczny z całym zespołem istniejących historycznych ogrodów. Powstaną nowe atrak­cyjne perspektywy widokowe na sąsiadujące ogrody i Nową Oran­żerię.

Koncepcja Ogrodu XXI wieku

Ogród XXI wieku będzie miał formę „falującej łąki kwietnej". Będzie wznosił się i opadał wzdłuż Alei Chińskiej. W najwyższym miejscu, w strefie wejścia do podziemnego pawilonu, ogród będzie wynosił się na wysokość około 6 metrów ponad obecny poziom terenu. Powstanie w ten sposób również atrakcyjny punkt widokowy. Powierzchnia ogrodu będzie pokryta całorocznymi roślinami kwiatowymi, które są charakterystyczne dla „łąki polskiej”. Będzie miejscem swobodnego spaceru i wypoczynku, znajdą się tu również plac zabaw dla dzieci oraz przestrzeń rodzinna.

Koncepcja pawilonu wystawowego

Propozycja umieszczenia pawilonu wystawowego cał­kowicie pod powierzchnią Ogrodu XXI wieku jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla kształtowania  krajobrazu Łazienek oraz ma wysokie walory użytkowe i ekologiczne. Sale wystawowe o łącznej powierzchni  2200m2 znajdują się na dolnym poziomie. Dwie duże sale wystawowe, każda o powierzchni 900m2, w tym jedna ze światłem dziennym, umożliwią organizację różnych wystaw w każdej sali oddzielnie lub łącznie z możliwością swobodnego kształtowania wnętrz. Do powierzchni ekspozycyjnej może zostać włączona również sala wielofunkcyjna dla około 200 osób oraz przestronny hol muzealny. Sale wystawowe będą spełniać wszystkie parametry muzealne dotyczące klimatu i bezpieczeństwa.

Technologie, energia i ekologia

Projekt charakteryzować będzie szerokie zastosowanie materiałów i technologii proekologicznych, oszczędność energii oraz niski bilans energetyczny. Już samo usytuowanie pawilonu wystawowego całkowicie pod powierzchnią ziemi, sprzyja oszczędności energii oraz pozwala na minimalne wyłączenie z użytkowania powierzchni biologicznie czynnej.

Budowa nowego Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawowym będzie przykładem rewitalizacji terenu gospodarczego Muzeum poprzez twórcze zagospodarowanie, nową funkcję muzealną i włączenie zdegradowanego terenu do zespołu stanowiącego dziedzictwo naturalne i kulturowe Łazienek Królewskich. Zastosowane w szerokim zakresie materiały, rozwiązania techniczne i proekologiczne, stanowić będą o wyjątkowych walorach edukacyjnych i promocji ekologicznej.

Konsultacje społeczne

  Budowa Ogrodu XXI wieku z pawilonem wystawowym poprzedzona będzie akcja informacyjną i konsultacjami społecznymi. Dlatego wszyscy zainteresowani projektem mogą zgłaszać swoje pomysły za pomocą witryny, dostępnej pod adresem internetowym: www.konsultacjespoleczne.crtool.pl. W oparciu o zgłoszone propozycje możliwe stanie się między innymi wybór gatunków kwiatów rosnących na „łące polskiej” w Ogrodzie XXI wieku.  Istotą prowadzonych konsultacji społecznych ma być również wymiana myśli i poglądów, dlatego zaprojektowana platforma badawcza będzie miejscem konstruktywnej dyskusji, określania potrzeb, sposobów funkcjonowania i przyszłości Łazienek Królewskich. Uczestnicy badania będą mieli także możliwość zgłaszania propozycji przyszłych muzealnych wystaw czasowych i inicjatyw programowych dla Muzeum. Portal działa na zasadzie crowdsourcingu, czyli czerpaniu z mądrości społeczeństwa, co umożliwia uczestnikom nawiązanie kontaktów wśród różnorodnych środowisk.

Badanie zostało zainicjowane w  styczniu 2014 roku podczas otwartych dla publiczności prezentacji i dyskusji, podczas której zwycięski zespół architektów przedstawił projekt konkursowy. Nagrodzone prace konkursowe oraz makietę zwycięskiego projektu można obejrzeć w budynku Podchorążówki w Łazienkach Królewskich codziennie w godzinach 9.00-18.00, od 15 kwietnia do 31 maja 2014 roku. Informacje na temat wyników międzynarodowego konkursu architektonicznego „Ogród XXI wieku z pawilonem wystawowym. Rewitalizacja obszaru Muzeum Łazienki Królewskie”, znajdują się na stronie internetowej Muzeum:   www.lazienki-krolewskie.pl

 


Autor:

Ewa Kozłowska-Szymczyk
ewa.kozlowska-szymczyk@v5group.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved