W dniach 3 i 4 kwietnia na Uniwersytecie Warszawskim (w auli Starego BUW-u) odbędzie się konferencja inicjująca dyskusję na temat funkcji podziemi miejskich – przede wszystkim warszawskich – we współczesnym świecie. Konferencja jest organizowana w ramach obchodów 80. rocznicy rozpoczęcia odbudowy Warszawy. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie współorganizuje wydarzenie.
Ważnym elementem proponowanej dyskusji będzie, wciąż słabo obecny w narracjach dotyczących warszawskich podziemi, temat powojennej odbudowy Warszawy i strategii traktowania wówczas podziemnej infrastruktury miasta. Infrastruktury, która wobec olbrzymich zniszczeń wojennych, które dotknęły Warszawę, stanowiła często jedyną zachowaną historyczną, oryginalną tkankę miasta.
Zasypać je czy też odsłonić? Zgruzować i ukryć czy ocalić i modernizować? Jakie praktyki stosowano wobec podziemi odbudowywanej stolicy w latach 40 i 50. XX wieku, i później – wobec Starego Miasta, pałaców (jak Kazimierzowski, Czapskich) czy, w latach 70., wobec Zamku Królewskiego? Jaka koncepcja podziemi zwyciężała w nowych projektach architektonicznych, takich jak Pałac Kultury i Nauki?
Do odpowiedzi na te i wiele innych pytań organizatorzy konferencji zaprosili: specjalistów akademickich, artystów, konserwatorów zabytków, architektów, interesariuszy publicznych i prywatnych i użytkowników obszarów podziemnych. Więcej https://asp.waw.pl/podziemia-warszawy-w-kontekscie-europejskim-ukryte-oblicza-miasta-od-powojennej-odbudowy-po-wspolczesny-rozwoj-konferencja/