Start aktualności Konferencja naukowa pt. „Czy mamy rodzimą architekturę?”…
POWRÓT

Konferencja naukowa pt. „Czy mamy rodzimą architekturę?” - marzec 2018

04.12.2017

Zapraszamy na konferencję naukową pt. „Czy mamy rodzimą architekturę?”organizowaną przez Koło Naukowe Architektury Rodzimej WA PW  dnia 3 marca 2018 r. na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Stworzona przez Organizatorów inicjatywa ma na celu zintegrowanie studentów i doktorantów zainteresowanych kwestią tożsamości w architekturze, a ponadto danie młodym naukowcom szansy na zaprezentowanie wyników swoich badań naukowych.

W kontekście roku 2018 jako roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz „Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego” ogłoszonego przez Komisję Europejską wydaje się szczególnie zasadne zainteresowanie architekturą rodzimą rozumianą jako źródło i obraz polskiej tożsamości kulturowej (dawnej i potencjalnej), determinowaną lokalnym “niebem i zwyczajem , ale zakorzenioną także w wielowiekowej tradycji ścierających się wpływów kulturowych wschodu i zachodu, północy i południa Europy.

Temat konferencji parafrazuje tytuł wydanej w 1916r. książki pióra Stefana Szyllera „Czy mamy polską architekturę?”, w której autor u progu odzyskania niepodległości przekonywał, iż pomimo wielorakich wpływów zewnętrznych polskiej architekturze udało się zachować odrębność narodową. Sto lat po publikacji rozprawy profesora Stefana Szyllera, idąc jego śladem, poddajemy pod dyskusję pytanie, czy możemy mówić o istnieniu architektury rodzimej. W czasach rozszerzającej się globalizacji, pojęcie rodzimości i narodowości nabiera nowego znaczenia. Planowana konferencja i monografia mają na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy w przeszłości powstawała i współcześnie powstaje w Polsce architektura czerpiąca z tradycji i kultury miejscowej, będących źródłem tożsamości lokalnej, etnicznej czy narodowej, a co za tym idzie: architektura, z którą dziś jako Polacy możemy i chcemy się utożsamiać.
 

Zgłoszenia przyjmowane są tutaj http://www.architekturarodzima.pl/KN_AR_WAPW/Konferencja_ZGOSZENIA.html .


Autor:

Iwona Krawiec
kolo@architekturarodzima.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved