Start aktualności KOLEKCJA „Architektury-murator" DLA MUZEUM SZTUKI…
POWRÓT

KOLEKCJA „Architektury-murator" DLA MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ

03.09.2014
Centrum Sztuki i Techniki Manggha w Krakowie
Źródło: Fot. Marcin Czechowicz, www.artmuseum.pl

Od 2 października do 14 grudnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie można obejrzeć unikatową wystawę polskiej architektury współczesnej zorganizowaną przez miesięcznik „Architektura-murator" z okazji jubileuszu 20-lecia jego istnienia. Eksponowane w ramach wystawy makiety 25 wybitnych obiektów zrealizowanych w Polsce po 1989 roku pozostaną w formie daru w zbiorach Muzeum.

20 lat „Architektury-murator" to prawie 3000 prezentacji wybranych przez redakcję obiektów – realizacji polskiej architektury. Ponad 2600 budynków i przestrzeni rywalizujących w konkursie Życie w Architekturze. Także ponad 40 spotkań i konferencji, 20 konkursów, 11 wystaw oraz 25 nagród za szatę graficzną.

„Architektura-murator" stanowi JEDYNY tak obszerny zapis historii architektury naszego kraju po 1989 roku.

Podsumowanie tych 20 lat skłania nas do podjęcia szczególnego wyzwania – stworzenia kolekcji najlepszych realizacji architektonicznych. Jest to przygotowana we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie kolekcja makiet obiektów, które miały decydujący wpływ na zmianę sposobu myślenia o architekturze w Polsce, które wyznaczały nowe trendy, szczególne momenty, wyróżniały się na tle pozostałych, są zapisem historii.

Kolekcja, przygotowana na 25-lecie przełomu 1989 roku przez obchodzący w tym roku 20. urodziny miesięcznik „Architektura-murator", pokaże, jak znaczące miejsce w polskiej transformacji zajmuje architektura. Nie tylko jak ważną społecznie, gospodarczo i kulturowo rolę pełni, lecz także jak silnym jest elementem identyfikacji, jak wielki ma wpływ na tworzenie wizerunku Polski na świecie.

W ramach kolekcji zaprezentowane zostaną makiety znanych i utytułowanych budynków zrealizowanych w Polsce w ciągu 25 ostatnich lat: Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie, Nowego Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach czy stadionu PGE Arena w Gdańsku. Będzie można zobaczyć prace najlepszych polskich architektów, m.in. Stefana Kuryłowicza (Nautilius, Vitkac) i Roberta Koniecznego (Dom Aatrialny, Dom Bezpieczny), a także wybitnych architektów zagranicznych jak Helmut Jahn (wieżowiec Cosmopolitan) czy Fernando Menis.

Większość prezentowanych w MSN makiet powstała specjalnie dla celów tej wystawy, przy projektowym i finansowym zaangażowaniu poszczególnych architektów i pracowni, dzięki czemu – zgodnie z przewodnią ideą kolekcji – stanowi indywidualną ekspresję najważniejszych cech prezentowanych budowli oraz sposobu myślenia o makiecie jak o rzeźbie, modelu bądź wyrazie procesów projektowych. Dzięki temu zbliżamy się do rozumienia fenomenu, jakim jest tworzenie koncepcji i realizacja wybitnej architektury – mówi Ewa P. Porębska, pomysłodawca kolekcji.

Wyboru budynków dokonał wspólnie zespół miesięcznika „Architektura-murator” i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Każda z makiet ofiarowanych muzeum została szczegółowo opisana, a obiekt który reprezentuje zanalizowany w kontekście historii polskiej architektury współczesnej. Co istotne, kilkaset innych ważnych obiektów architektury zrealizowanych po 1989 roku pojawia się także na wystawie w formie prezentacji multimedialnych.

Kolekcja „Architektury-murator" to zbiór unikatowy nie tylko w skali naszego kraju. Niewiele muzeów na świecie może poszczycić się kolekcjami modeli architektonicznych, które oprócz tego, że są ważnym i praktycznym narzędziem pracy architekta, często stanowią także miniaturowe dzieła sztuki. Przekrój historycznych i współczesnych obiektów, zaprezentowanych w formie makiet, znajduje się na przykład w muzeum sztuki i designu Victoria and Albert w Londynie.

Wystawa kolekcji „Architektury-murator" wzbogacona będzie o szereg wydarzeń towarzyszących. Zaplanowano uroczysty wernisaż, połączony z obchodami 20-lecia pisma „Architektura-murator". Od października do grudnia 2014 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbywać się będą spotkania i dyskusje poświęcone współczesnej architekturze w kontekście jej znaczenia dla kultury i gospodarki kraju.

Kolekcja „Architektury-murator”, po dwóch miesiącach prezentacji w centrum stolicy, w głównej sali wystawowej MSN (na powierzchni 1700 m²), znajdzie się w stałym posiadaniu Muzeum Sztuki Nowoczesnej, dołączając tym samym do wielu cennych obiektów kultury.

AUTORZY WYSTAWY

Idea kolekcji / kurator wydarzenia: Ewa P. Porębska

Kurator ze strony Muzeum Sztuki Nowoczesnej: Tomasz Fudala

Wybór 25 obiektów: zespół miesięcznika „Architektura-murator" i Muzeum Sztuki Nowoczesnej: Agnieszka Dąbrowska, Tomasz Fudala, Joanna Mytkowska, Michał Nitychoruk, Ewa P. Porębska, Katarzyna Szadkowska, Grzegorz Stiasny, Anna Żmijewska, Tomasz Żylski

Projekt wystawy, grafika: Artur i Magdalena  Frankowscy (Fontarte)

Asystentki kuratora: Karolina Filip, Klementyna Świeżewska

Prace koncepcyjne: Agnieszka Dąbrowska

Opisy obiektów: Tomasz Żylski

Tłumaczenie: Marcin Matukiewicz , Barbara Gadomska

Prace wystawiennicze: Michał Ziętek

Strona www.kolekcjaarchitektury.pl : Artur Bożek, Agnieszka Skolimowska

 


Autor:

Monika Polewska
mpolewska@murator.com.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved