Start aktualności Kierunek architektura realizowany na Wydziale Architektury…
POWRÓT

Kierunek architektura realizowany na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej otrzymał akredytację KAUT

07.05.2024
Wydział Architektury PB

To wielki sukces Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej oraz wspaniała informacja dla jego studentów i kandydatów na studia! Kierunek architektura otrzymał akredytację KAUT, a wraz z nią międzynarodowy Europejski Certyfikat Jakości EUR-ACE® Label na najbliższe 5 lat.

Ocena i wizytacja kierunku architektura realizowanego na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej odbyła się w grudniu 2023 roku. Natomiast 26 kwietnia 2024 r. odbyło się posiedzenie Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych. Członkowie Komisji, po zapoznaniu się z raportem zespołu oceniającego, zdecydowali o nadaniu kierunkowi architektura, prowadzonemu na studiach I i II stopnia, akredytacji KAUT na okres 5 lat (2024-2029). Decyzja była jednogłośna!

– Warto podkreślić, że to pierwsza akredytacja dla Wydziału Architektury. To wielkie osiągnięcie i wyróżnienie, bo aktualne akredytacje dla tego kierunku mają obecnie tylko cztery politechniki w kraju. Gratulacje należą się władzom i pracownikom wydziału, a w szczególności zespołowi, który przygotował Raport Samooceny. Wszyscy włożyli ogrom pracy w to, żeby kierunek architektura w Politechnice Białostockiej był prowadzony na odpowiednio wysokim poziomie inżynierskim – mówi dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB, Prorektor ds. Kształcenia Politechniki Białostockiej oraz członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych.

Komisja Akredytacyjna Uczelni Technicznych w swojej ocenie kierunku architektura na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej zwróciła szczególną uwagę na wsparcie, którego Wydział udziela swoim studentom, zarówno w sferze dydaktyki, jak i zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych.

– Wydział może pochwalić się dobrze udokumentowaną i bogatą współpracą z instytucjami z otoczenia społeczno-gospodarczego. W jej efekcie dochodzi do ciekawych projektów i powstania nowych koncepcji, zawierających studenckie propozycje rozwiązań różnych wyzwań architektonicznych. Mogą być one wykorzystane w gotowej postaci lub jako inspiracja dla samorządów lokalnych, czy inwestorów branżowych. Doceniono również możliwość prezentacji twórczości studentów w ramach Galerii Studenckiej Wydziału Architektury – dodaje dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB, Prorektor ds. Kształcenia PB.

Należy podkreślić, że w odróżnieniu od większości krajów europejskich, w Polsce kierunek architektura został przypisany do nauk inżynieryjno-technicznych. Do prośby w tej sprawie skierowanej przez Komisję Akredytacyjną Uczelni Technicznych przychyliła się agencja European Network for Engineering Accreditation (ENAEE) przyznająca prestiżowy certyfikat EUR-ACE® Label.

To wyjątkowy dokument! Certyfikat EUR-ACE® Label to potwierdzenie, że akredytowany program kształcenia inżynierów przeszedł proces oceny, stworzony przez najważniejsze europejskie organizacje inżynierskie zrzeszone w sieci European Network for Acreditation of Engineering Education (ENAEE). ). Należą do niej m.in. brytyjska Engineering Council (EngC) oraz francuskie Commission des Titres d’Ingénieur (CTI), Féderation Européenne d’Associations Nationales d’Ingenieurs (FEANI), Sociéte Européenne pour la Formation des Ingénieurs (SEFI), czy The International Society for Engineering Pedagogy (IGIP). W Polsce europejski certyfikat jakości EUR-ACE® Label nadaje Komisja Akredytacyjna Uczelni Technicznych (KAUT).

Akredytacja KAUT oraz przyznany wraz z nią certyfikat EUR-ACE® Label potwierdzają, że proces kształcenia na kierunku architektura na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej jest zgodny z najlepszymi europejskimi standardami ustanowionymi przez organizacje zawodowe, związane z kształceniem inżynierów.

Dla studentów oraz kandydatów na studia na Wydziale Architektury PB to ważne zapewnienie wysokiej jakości kształcenia. Certyfikaty EUR-ACE® są uznawane we wszystkich krajach UE i są potwierdzeniem zgodności programu studiów z przyjętymi w Europie normami i zasadami. Absolwenci akredytowanych kierunków mogą w krajach o regulowanych zawodach inżynierskich ubiegać się o wpis do Rejestru FEANI i uzyskać tytuł „Inżynier Europejski” – EUR ING.

Serdecznie gratulujemy Wydziałowi Architektury uzyskania prestiżowego certyfikatu!

Kierunek Architektura to już 12 kierunek studiów w Politechnice Białostockiej, który zdobył akredytację KAUT i Certyfikat EUR-ACE® Label. Ich pełna lista znajduje się na stronie: https://kandydacipb.edu.pl/studiuj-na-pb/uczelnia-w-liczbach/

Szczegółowe informacje o programie akredytacyjnym KAUT


Autor:

Monika Rokicka
rzecznik@pb.edu.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved