Start aktualności Keloskop - zwierciadło nieba na wystawie
POWRÓT

Keloskop - zwierciadło nieba na wystawie

09.02.2023

 

O podróżującej rzeźbie przychylającej nieba - Keloskopie, informowaliśmy już kilkukrotnie - przy okazji prezentacji na 16. Festiwalu Żywej Architektury w Montpellier we Francji, gdzie zdobył wyróżnienie, gdy stał na dziedzińcu Muzeum Miasta Łodzi, odbijając świetność Pałacu Poznańskich, wyróżnionego jako miejsca wartego zobaczenia przez magazyn Vogue. Zapraszaliśmy także na Wawel, gdzie stał się atrakcją turystyczną, do której ustawiały się kolejki.  Nie ma wątpliwości - ta instalacja artystyczna powinna znaleźć się na liście MUST-SEE. Szczególnie dla tych, którzy przebywają w Krakowie między 2 a 24 lutego. 

 

Obrotową instalację artystyczną zaprojektował młody polski projektant, Aleksander Rokosz. Artysta otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa.  Mecenasem rzeźby jest Fundacja IDEANOVA, organizacja, której celem jest wspieranie młodych projektantów i architektów.

 

Pierwotnym założeniem projektanta było przychylenie nieba. Caelum to po łacinie niebo, Keloskop jest więc przyrządem umożliwiającym jego obserwację w mieście. Okazało się jednak, że nie samo niebo, ale kontekst architektoniczny ma tu niebagatelne znaczenie. Dzięki rzeźbie mamy możliwość przyjrzenia się budynkom nie tylko pod innym kątem, ale i wychwycenia ich unikalnego piękna. 

 

Keloskop wykorzystuje lustro ze stali nierdzewnej, które odzwierciedla najmniejsze zmiany w otoczeniu. Tafla lustra jest pochylona w taki sposób, aby umożliwić łatwą obserwację nieba. Instalacja jest interaktywna - możliwy jest samodzielny obrót urządzenia w celu zbadania fragmentu nieboskłonu według własnego uznania.

 

Warto skorzystać z możliwości ponownej interakcji ze sztuką, przybywając na Wystawę Laureatów Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa “Kraków widzi sztukę” w Galerii Podbrzezie (u. Podbrzezie 3). Na wystawę zapraszają Dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Miasta Krakowa Katarzyna Olesiak oraz Dyrektorka Galerii Podbrzezie Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. Alicja Panasiewicz. 

 

Po wystawie instalację będą mogły wynająć wszystkie zainteresowane miasta.

 

Alek Rokosz - stypendysta Lycée Internationale Charles de Gaulle w Dijon oraz absolwent wydziału Architektury paryskiej Ecole Nationale Supérieure d’Architecture Val-de-Seine. Projektant oraz twórca instalacji artystycznych w przestrzeni miejskiej, wielokrotnie nagradzany w konkursach. Zawodowo związany z wrocławską pracownią Oskara Zięty, gdzie projektuje instalacje artystyczne, jak i czuwa nad działaniami kreatywnymi firmy. Dodatkowo działa w agencji Elab pomagając uczniom i studentom w przygotowaniu aplikacji na zagraniczne uczelnie związane z architekturą i dizajnem.

 

Projektowi patronują Małopolska Organizacja Turystyczna oraz Instytut Polski w Paryżu. 

Partnerem strategicznym jest Fundacja IDEANOVA.


Autor:

Marta Pokorska
marta.pokorska@ideanova.org.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved