Jan Bogusławski (1910–1982) należy do grona wielkich osobowości polskiej architektury XX wieku. Projektował budynki, wnętrza, meble, detale architektoniczne i reklamy świetlne. Przez całe życie był związany z Warszawą. Mierzył się z odbudową stolicy (m.in. Zamku Królewskiego), zaprojektował kultowe obiekty warszawskiego modernizmu (m.in. pawilon „Chemii”), ale też architekturę sakralną najwyższej próby (m.in. konkatedrę w Stalowej Woli). Przejawiał pasję do rzeźby, malarstwa, muzyki, literatury. Kierował się regułami sztuki, według których projektował własne formy. W zakresie meblarstwa rozwijał się wielotorowo: projektował sprzęty przeznaczone do mieszkań prywatnych, jak również do luksusowych wnętrz reprezentacyjnych (m.in. do Urzędu Rady Ministrów).
Wystawa zorganizowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki we współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie stanowi preludium do poznania twórczości projektanta. Pierwsza monograficzna wystawa w sposób tematyczny i problemowy prezentuje działalność Bogusławskiego. Gromadzi ponad 200 obiektów: oryginalne meble, niepublikowane rysunki i szkice autora, projekty budowlane, makiety architektoniczne, a także fotografie oraz materiały archiwalne. Takie zestawienie daje możliwość zauważenia indywidualnej estetyki i wyłuskania zasad, według których tworzył.
Bogusławski potrafił projektować w różnych okolicznościach i dla rozmaitych zleceniodawców, dlatego jego spuścizna jest wielowątkowa. Umiejętnie łączył tradycję meblarstwa z nowoczesnością, synergię architektury z nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi. Wśród mnogości i różnorodności realizacji u podstawy zawsze była pasja do projektowania. Jego twórczość nie ma wspólnego mianownika, chyba poza jednym – Bogusławskiego można określić jako jednego z ostatnich, wielkich indywidualności przedwojennego pokolenia architektów.
Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Informacje:
Czas trwania: 4.07-30.09.2024 r.
Wernisaż: 4 lipca, godzina 18:00
Miejsce: Instytut Wzornictwa Przemysłowego, ul. Świętojerska 5/7, Warszawa
Program towarzyszący:
Przygotowaliśmy program, który rozwija wątki pokazywane na wystawie. Wydarzenia kierujemy do młodszych, jak i starszych odbiorców; do ekspertów i pasjonatów. Zapraszamy do udziału w wykładach, warsztatach, spotkaniach na wystawie i spacerach w przestrzeni miejskiej.
Weekend otwarcia wystawy
· 4 lipca (czwartek), g. 18:00, wernisaż,
· 6 lipca (sobota), g. 16:00, wykład: Anna Brzezińska-Czerska, Jan Bogusławski: o projektach reklam świetlnych,
· 7 lipca (niedziela), g. 16:00, oprowadzanie kuratorskie z Weroniką Sołtysiak.
Oprowadzania tematyczne po wystawie
· 25 lipca (czwartek), g. 18:00, prowadzenie: Anna Cymer, Weronika Sołtysiak, Jan Bogusławski: kościoły i teatry,
· 22 sierpnia (czwartek), g. 18:00, prowadzenie: Weronika Sołtysiak, Artur Wosz, Jan Bogusławski: według reguł sztuki i własnego upodobania,
· 5 września (czwartek), g. 18:00, prowadzenie: Anna Kostrzyńska-Miłosz, Weronika Sołtysiak, Jan Bogusławski: projekty meblarskie po 1945 roku,
· 19 września (czwartek), g. 18:00, prowadzenie: Weronika Sołtysiak, Jarosław Trybuś, Jan Bogusławski: współczesne kolekcje mebli.
Wstęp wolny.
Oprowadzania po wnętrzach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projektu Jana Bogusławskiego
· 12 sierpnia (poniedziałek), g. 12:00, obowiązują zapisy,
· 4 września (środa), g. 12:00, obowiązują zapisy.
Szczegółowe informacje na stronie niaiu.pl
Premiera katalogu wystawy
· 12 września (czwartek), g. 18:00, z udziałem autorek tekstów do katalogu: Karoliną Grobelską, Anną Kostrzyńską-Miłosz, Katarzyną Uchowicz oraz Bolesławem Stelmachem, moderacja: Weronika Sołtysiak.
Program letni dla młodzieży
· 6-9 sierpnia, (wtorek-piątek), warsztaty, spotkania i spacery, obowiązują zapisy, prowadzenie: Karolina Scheibe-Skorczyk.
Ostatni weekend wystawy
· 28 września (sobota), g. 16:00, wykład: Katarzyna Uchowicz, Jan Bogusławski: styl architektoniczny,
· 29 września (niedziela), g. 16:00, oprowadzanie po wystawie z Weroniką Sołtysiak i projektantem wystawy Janem Strumiłło.
Ponadto w programie
· warsztaty rodzinne z Anną Brzezińska-Czerską,
· spacer fotograficzny z Jakubem Certowiczem,
· spotkanie przy meblu z konserwatorką Kingą Kielar,
· spotkanie kolekcjonerskie z Piotrem Kordubą,
· warsztaty z wikliną dla dorosłych z Siostry Plotą,
· wykład Andrzeja Skalimowskiego o odbudowie Zamku Królewskiego,
· spacery architektoniczne z Jarosławem Trybusiem i Arturem Woszem.
Szczegółowe informacje na stronie internetowej NIAiU oraz w mediach społecznościowych. Terminy wydarzeń mogą ulec zmianie w wyniku sytuacji losowych.
Kolofon:
Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Współorganizator: Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie
Kurator naukowy: prof. dr hab. Bolesław Stelmach
Kuratorka: Weronika Sołtysiak
Koordynator: Artur Wosz
Program towarzyszący: Marta Baranowska, Artur Wosz
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patroni medialni: Spotkania z Zabytkami, Vogue Polska, DesignAlive, RMF Classic