Start aktualności Jak się zmieni Przedmieście Oławskie - debata we…
POWRÓT

Jak się zmieni Przedmieście Oławskie - debata we Wrocławiu

04.11.2014

Pozytywne zmiany w jednej z najpiękniejszych dzielnic Wrocławia już się rozpoczęły, ale Przedmieście Oławskie dopiero czeka na gigantyczną metamorfozę, którą zaplanował urząd miasta. O rewitalizacji Przedmieścia porozmawiają m.in. wiceprezydent miasta Adam Grehl, prezes Wrocławskiej Rewitalizacji Grażyna Adamczyk-Arns oraz przedstawiciele mediów w czasie specjalnej debaty.  Czas i miejsce: 5 listopada 2014 roku, godz. 12.00, teren inwestycji Nowa Papiernia, ul. Kościuszki 142.

Jaka przyszłość czeka tę wyjątkową dzielnicę? Czy Przedmieście Oławskie odzyska dawny blask i stanie się prawdziwą perłą Wrocławia? Od czego powinna się rozpocząć metamorfoza dzielnicy? Co trzeba zrobić, aby przybyło miłośników tej części miasta? To pytania, które zadają sobie mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego, ale także wrocławianie, ceniący sobie urok historycznej dzielnicy i czekający na jej odnowę.

- Przedmieściu Oławskiemu przyprawiono gębę brzydkiej dzielnicy, w którą lepiej nie się nie zapuszczać. Tę maskę należy zdjąć – mówi Kamila Kamińska, doktor Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka książki o rewitalizacji Nadodrza, która w środę 5 listopada poprowadzi debatę. – Przedmieście ma w sobie wiele atutów, tereny zielone, nabrzeża Odry, wyjątkową architekturę i ogromny potencjał w postaci mieszkańców.

Pierwszy lifting

Przedmieście od niedawna już się zmienia. Skojarzenie z niebezpiecznym i zaniedbanym miejscem ustępuje wizerunkowi dzielnicy, którą czeka wielka metamorfoza. Na horyzoncie widać już jej obiecującą przyszłość.

Miasto Wrocław opracowało plan rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego. Dokonano analiz, zdefiniowano obszary, odbyły się także konsultacje społeczne. Na podstawie zebranych danych powstał masterplan. W czasie debaty zorganizowanej w Nowej Papierni o jego założeniach opowie wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl.

Urząd miasta przeprowadził pierwsze niezbędne inwestycje, a liftingiem Przedmieścia zajęli się też prywatni inwestorzy, którzy dostrzegli jego potencjał. Wyremontowana została ulica Pułaskiego, Krakowska, Muzeum Etnograficzne, remontowane są kamienice, a także powstają inwestycje, które tchną w dzielnicę nowego ducha. Przykładem może być Nowa Papiernia, która odmienia podwórko przy Kościuszki 142. Tutaj, w fabryce papieru z 1889 roku powstają lofty, a obok nowy budynek z loftowymi mieszkaniami – całość przy zachowaniu oryginalnego charakteru miejsca.

Gotowe na zmiany

Pierwsze dwa budynki z loftami zostaną oddane do użytku z końcem 2014 roku, jednak już wcześniej za sprawą inwestycji sąsiadująca z Papiernią kamienica dostała nową elewację. Tamtejsi mieszkańcy czekali na remont od lat. Budynek został ocieplony, a przy tym zachował secesyjny charakter. Planowane jest również zabudowanie pustej przestrzeni pomiędzy sąsiednimi kamienicami. Budynek unormuje wygląd i komunikację w podwórzu.

Rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego to drugie tak duże przedsięwzięcie we Wrocławiu. Od kilku lat przeobraża się Nadodrze – dzielnica, która od dawna wołała o zmiany. Wspólne działania władz miasta, prywatnych inwestorów i mieszkańców Wrocławia doprowadziły tam do wielu pozytywnych przemian. Nowe życie dostały m.in. podwórka, kamienice, zieleńce, Park Staszica, powstały nowe galerie, warsztaty, kawiarnie, restauracje i przedsiębiorstwa.

Dzięki zdobytemu na Nadodrzu doświadczeniu Wrocław jest lepiej przygotowany do wdrażania zmian na Przedmieściu Oławskim. Realizowane lub niedawno zakończone inwestycje przyciągną do dzielnicy około tysiąca nowych mieszkańców, ale za sprawą rewitalizacji będzie jeszcze lepiej.

O czekających dzielnicę zmianach przedstawiciele miasta, działacze społeczni i dziennikarze podyskutują w czasie debaty zorganizowanej przez Nową Papiernię.

Uczestnicy debaty:

  • Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia
  • Grażyna Adamczyk-Arns, prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja
  • Sławomir Najnigier, pełnomocnik RED Real Estate Development, były wiceprezydent Wrocławia
  • Iwona Osińska, kierownik projektu, Urząd Miasta Wrocław
  • Maja Zabokrzycka, koordynator projektu Łokietka 5
  • Beata Maciejewska, dziennikarka Gazety Wyborczej Wrocław
  • Piotr Seretny, pełnomocnik spółki RED Real Estate Development

 


Autor:

Adriana Kondratowicz
akondratowicz@prexpert.com.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved