Start aktualności Jak „ocieplić” dom, by nie nagrzewał się latem?
POWRÓT

Jak „ocieplić” dom, by nie nagrzewał się latem?

28.06.2016

„Ocieplanie” domu to nie tylko działanie mające na celu jego ochronę przed wychładzaniem się zimą. Termoizolacja równie ważna jest latem, gdy dom nagrzewa się, a my ponosimy ogromne koszty związane z klimatyzacją. Warto wiedzieć, że użycie innowacyjnych materiałów izolacyjnych może je zminimalizować. Zatem jak i czym ocieplić dom, by nie nagrzewał się on latem? Sprawdźmy.

Zasady działania termoizolacji zimą i latem nie są takie same. Zimą ma ona chronić przed zimnem, zapobiegać uciekaniu ciepła z budynku, natomiast latem ma ona zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się domu. Dlaczego warto to wiedzieć? Przecież jeśli źle wybierzemy termoizolację, to oszczędności z sezonu grzewczego pokryją działanie klimatyzacji lub wentylacji w lecie. A zatem bilans będzie zerowy. A wystarczy tylko odpowiednio dobrać materiały izolacyjne, by w lecie nie nagrzewały się również pomieszczenia na poddaszu.

Jak ocieplić dom?

Rodzaj termoizolacji układanej z myślą o ochronie budynku zimą wybierany jest przede wszystkim na podstawie obliczeń zjawisk z kilku dziedzin fizyki budowlanej. To samo dotyczy także termoizolacji letniej. W niektórych krajach Europy Zachodniej opracowane zostały nawet specjalne zasady dotyczące termoizolacji. – Przede wszystkim zaznaczono w nich kwestię wykonania odpowiednich warstw dachu lub ścian, by izolacja była jak najbardziej skuteczna, zapewniała odpowiedni komfort mieszkania, a tym samym pomagała oszczędzać energię i latem i zimą. – mówi Mateusz Grobelny z firmy SPECTERM.

O tych kwestiach należy już myśleć na etapie projektowania domu. Szczególnie ważne są pomieszczenia na poddaszu, w których należy zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie okien połaciowych. To przez nie przenika najwięcej promieniowania słonecznego w okresie letnim, co powoduje nagrzewanie się pomieszczeń pod dachem. Najłatwiej byłoby całkowicie wyeliminować z projektu tego typu okna, ale przecież w wielu przypadkach jest to niemożliwe. Okna te bezwzględnie powinny być zaopatrzone osłonę zewnętrzną w postaci np. rolety.

Warto zwracać uwagę również na fasadę. W ścianach zewnętrznych niezastąpiona jest tzw. fasada wentylowana, czyli wykonana w sposób umożliwiający przepływ powietrza pomiędzy fasadą a ścianą. Nagrzewające się powietrze unosi się ku górze powodując przepływ, a tym samym obniżenie temperatury ściany. Przez względy wizualne i finansowe nadal niewielka grupa inwestorów decyduje się na fasadę drewnianą lub ścianę trójwarstwową. Czy oznacza to, że budynki bez tego rozwiązania będą źle ocieplone? Nie. Z pomocą mogą przyjść materiały izolacyjne o odpowiednio długim czasie nagrzewania się. – Powszechna jest próba porównania rodzajów termoizolacji poprzez sprawdzanie, która z nich ma niższy spółczynnik przewodzenia ciepła. Takie porównanie daje tylko częściowy obraz. Nie mniej ważna jest również gęstość izolacji oraz właściwa pojemność cieplna. To te wartości mówią o tzw. bezwładności cieplnej czyli czasie nagrzewania i stygnięcia materiału z którego wykonano izolację. – dodaje Mateusz Grobelny z firmy Specterm.

Czym ocieplić dom?

Kluczem do sukcesu jest zatem wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego. Czym warto ocieplić dom? Drewnem! – Jeśli chodzi o połączenie w jednym materiale stosunkowo dobrej izolacyjności z odpowiedną bezwładnością cieplną zdecydowanie najlepiej wypada drewno. To z niego można zbudować ścianę pozbawioną izolacji i w domu takim będzie zarówno ciepło zimą, jak i chłodno latem – przekonuje M. Grobelny (Specterm). Obecnie dzięki nowoczesnym technologiom przetwórstwa drzewnego produkuje się izolacje termiczne z włókna drzewnego, które mogą być stosowane zarówno w budownictwie tradycyjnym, jak i drewnianym. Już cieszą się one olbrzymim powodzeniem w krajach Europy Zachodniej i Południowej. Mało kto wie, że większość z nich jest produkowana w  Polsce. W 2015 roku w zakładach produkcyjnych w Czarnkowie i Czarnej Wodzie wyprodukowano ok. 20 milionów m3 tego typu materiałów, co wystarczyło to na ok. 20 tysięcy domów.

Drewniana termoizolacja domu

Swoją popularność izolacje materiałami drewnopochodnymi zawdzięczają parametrom, dzięki którym budynki są chronione zarówno zimą, jak i latem. Podstawowym składnikiem tych rozwiązań jest włókno drzewne, które ma bardzo dużą właściwą pojemność cieplną – aż 2100 J/kgK. Jest to dwukrotnie więcej niż wełna mineralna lub skalna. Izolacje drewnopochodne wbudowane w dach lub ścianę w odpowiedni sposób, nie są wrażliwe na działanie pary wodnej z budynku – nie tracą swoich właściwości izolacyjnych. Dzięki temu można w łatwy sposób zbudować przegrody (ściany lub dachy) otwarte dyfuzyjnie, dzięki którym utrzymuje się stała wilgotność w pomieszczeniach.

Idealnym przykładem drewnopochodnych materiałów do izolacji domu mogą być maty izolacyjne o grubości od 20 aż do 240mm, potocznie nazywane wełną drzewną. Mają one gęstość ok. 50 kg/m3 i współczynnik  = 0,038 W/mK. W łatwy sposób „wciska” się je pomiędzy elementy konstrukcyjne dachu lub ściany, a dzięki swojej sprężystości nie wypadają i nie osiadają nawet po wielu latach.

Niezastąpione przy budowie dachu są też tzw. „ciężkie izolacje” w postaci  płyty pilśniowej układanej nakrokwiowo. Ich gęstość może sięgać aż do 270 kg/m3, a frezowanie na pióro wpust i odpowiedna impregnacja powoduje, że nie trzeba stosować membran dachowych. Izolacje te występują w grubościach od 24 aż do 200mm  i w przeciwieństwie do folii są zupełnie niewrażliwe na promieniowanie UV. Często porównywane są do popularnego deskowania i papy, z tą różnicą, że nie zamykają wilgoci w dachu – są wysokoparoprzepuszczalne. Dodatkowo, pozostają całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, słońce, niskie i wysokie temperatury. Stanowią jednocześnie dach tymczasowy, bez pokrycia przez okres 8 tygodni, co potwierdzone jest stosowna gwarancją.

Opracowany został również system izolacji drewnopochodnych,  nadających się do tynkowania. Cieszą się one powodzeniem zarówno w budynkach murowanych, jak i takich o konstrukcji drewnianej. System posiada Europejskie Certyfikaty, oraz szereg zaleceń gwarantujących jakość i satysfakcję użytkowników przez wiele lat. Dzięki nowoczesnym metodą produkcji udało się stworzyć izolację o gęstości od 110 aż do 265 kg/ m3, ale przy zachowaniu bardzo niskiego współczynnika  od 0,048 aż do 0,037 W/mK. Tynk na fasadzie drewnopochodnej, nie ulega korozji oraz procesom utleniania, ze względu na parametry zasadowe włókna drzewnego, nie zasiedlają się w nim również żadne gryzonie.

Podczas projektowania i budowania nowych domów, a także przygotowując się do termomodernizacji starszych warto sięgnąć po rozwiązania, które już wiele lat temu sprawdziły się w Europie Zachodniej i mają potwierdzone wieloma badaniami idealne parametry. Jest to ważne nie tylko w kontekście zimy (kiedy to izolacja ma za zadanie chronić dom przed wychładzaniem), ale również latem (kiedy chroni ona przed nadmiernym nagrzewaniem się). Sprawa jest warta uwagi, tym bardziej że w naszym kraju produkuje się szereg materiałów z włókien drzewnych, a powszechnie stosuje się inne izolacje, z których najczęściej nie jesteśmy zadowoleni.
DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved