Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków serdecznie zaprasza 24 kwietnia 2025 o godzinie 18.00 na kolejne spotkanie z cyklu „Interpretacje”. Naszym gościem będzie dr Michał Duda, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu. Spotkanie i rozmowę poprowadzi arch. Marcin Brataniec.
Cykl „Interpretacje”
Słowo, obraz, dźwięk. Pismo, audycja, fotografia, książka, rozmowa, wystawa, podcast.
Architektura ma także życie poza zbudowaną materią. Jest nieustannie przedstawiana, komentowana, katalogowana, przesuwana pomiędzy kategoriami. Jest obrazowana i interpretowana. Przypisuje się jej znaczenia i misje. Bywa zapominana i przywoływana z niebytu. Spotykamy się z tymi, którzy współtworzą obraz architektury.
Michał Duda - historyk, badacz i popularyzator architektury współczesnej. Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz absolwent Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorat obronił na Politechnice Poznańskiej.
W Muzeum Architektury pracuje od 2006 roku: najpierw jako asystent w Dziale Architektury Współczesnej, następnie kierownik Działu Współpracy z Zagranicą i Organizacji Wystaw, a później zastępca dyrektora ds. programowych. Od lipca 2022 roku pełni funkcję dyrektora instytucji. Wiceprezes wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Kurator i współkurator wielu wystaw poświęconych przedwojennej i współczesnej architekturze, między innymi „Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak” (pokazywanej również w Nowym Jorku i w Portugalii), „Landscapes of leisure” (pokazywanej podczas EXPO 2020 w Dubaju), „Greenhouse Silent Disco” (Triennale w Mediolanie w 2022 roku) „Trzy początki. 1918/1945/1989”, „Terra X. Archiwum przyszłości”, „Heinrich Lauterbach. Architekt wrocławskiego modernizmu”, „Zvi Hecker. Stronice księgi”, czy „Dagarama. Powrót do przyszłości”.
Jego książka „Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak”, pierwsza monografia poświęcona wrocławskiej architektce, otrzymała prestiżową nagrodę DAM Architectural Book Award 2017 dla dziesięciu najlepszych książek architektonicznych na świecie.
Spotkanie odbędzie się w Galerii Architektury SARP Oddział Kraków przy placu Szczepańskim 6 w Krakowie.