Start aktualności Ilustrowana mapa wrocławskiej moderny
POWRÓT

Ilustrowana mapa wrocławskiej moderny

19.12.2016

Wrocław może pochwalić się obiektami architektonicznymi z różnych epok, wciąż jednak głównie eksponuje się zabytki średniowieczne i barokowe, zapominając, że to co może miasto wyróżniać to dziedzictwo epoki modernizmu. Dzięki projektowi realizowanemu w ramach mikroGRANTÓW ESK 2016 powstała ilustrowana, internetowa mapa wrocławskiej moderny, którą współtworzyły dzieci. Nie oznacza to jednak, że są one jej jedynymi adresatami. Zachęcamy wszystkich nie tylko do zapoznania się z finalnym efektem warsztatów „Kto widział…Modernizm”, ale też do spacerów szlakiem tej wyjątkowej architektury.

W październiku 2016 odbyły się dwudniowe warsztaty dla dzieci w wieku 9-12 lat, przeprowadzone przez kulturoznawców, historyków sztuki i animatorów kultury, które miały na celu przybliżenie najmłodszym wrocławskiej architektury modernistycznej. Głównym założeniem projektu była nauka poprzez doświadczanie. Ekscytującą podróż po mieście poprzedził wykład, w trakcie którego w przystępnej formie zaprezentowane zostały dzieje architektury Wrocławia oraz miejskie style życia w poszczególnych epokach historycznych. W towarzystwie Kuny-Przewodniczki dzieci obejrzały m.in. Aptekę Pod Murzynem i dom towarowy Kameleon. Podczas warsztatów, które odbyły się następnego dnia, uczestnicy tworzyli makiety budynków, umieszczonych następnie na wielkoformatowej mapie miasta. Z pianki modelarskiej, pudełek i kartonów powstały modele obiektów takich jak Dolmed, Hala Stulecia, Renoma czy Trzonolinowiec. W ten sposób udało się rozbudzić zainteresowanie dzieci architekturą modernistyczną oraz otaczającą ją przestrzenią.

Efektem końcowym projektu jest  ilustrowana, internetowa mapa wrocławskiej moderny, którą znaleźć można pod linkiem: www.ktowidzialmodernizm.pl. Dzięki niej, dzieci i dorośli wspólnie mogą odkryć najbardziej reprezentatywne budynki modernistyczne. Zachęcamy nauczycieli, a także pracowników instytucji kulturalnych do inspirowania się mapą  i tworzenia scenariuszy zajęć dotyczących modernizmu.

Pomimo zimowego chłodu, w weekend zamiast do galerii handlowej, w odpowiednim ubiorze, warto wybrać się na wspólny spacer śladami wyjątkowej architektury.

 

Do zobaczenia na szlaku! J

 

Kto za tym stoi?

Stowarzyszenie PAKT to grupa ludzi, których połączył Wrocław.  I chociaż trafiliśmy do stolicy Dolnego Śląska z różnych powodów, to właśnie tutaj zdecydowaliśmy się mieszkać, studiować, pracować i wychowywać dzieci. Miasto, w którym żyjemy jest dla nas przestrzenią nieustannego rozwoju i działań na rzecz jego mieszkańców. Edukujemy bez nadęcia, zamieniając miasto w przestrzeń interakcji z żywą kulturą i sztuką. Naszymi narzędziami są dialog i działanie. Nie lubimy się zatrzymywać, wyznając zasadę, że nawet najdrobniejszy krok jest lepszy od stania w miejscu. PAKT tworzą: Aleksandra Krupa, Joanna Panciuchin, Piotr Jakub Fereński, Ola Solińska, Anna Sztromwasser, Mateusz Stefaniak i Tomasz Nowak.

 

www.ktowidzialmodernizm.pl

www.facebook.com/ktowidzialmodernizm

VIDEO: https://youtu.be/jg5JPEfv5_c

 

Projekt jest współfinansowany ze środków programu mikroGRANTY ESK 2016 realizowanego we współpracy i przy wsparciu KOGENERACJI S.A.

 

 


Autor:

Joanna Panciuchin
j.panciuchin@ktowidzialmodernizm.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2018 Architekci.pl All Rights Reserved