Start aktualności Gen architektoniczny – spotkanie z Bobbym Krellem 2021-04-18,…
POWRÓT

Gen architektoniczny – spotkanie z Bobbym Krellem 2021-04-18, godz. 19:00

13.04.2021

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków MCK zaprasza w podróż do… Sao Paulo, na spotkanie z Bobbym Krellem, wydawcą, popularyzatorem brazylijskiej architektury i wzornictwa. Podczas rozmowy z dr. Michałem Wiśniewskim opowie o pracy i twórczości przedstawicieli trzech pokoleń rodziny Düntuch/Krell, krakowskich projektach Alfreda Düntucha i Stefana Landsbergera, a także o ochronie architektury modernizmu.

W latach 30. XX w. w kamienicy Pod Kruki działała jedna z najlepszych pracowni architektonicznych Krakowa, biuro Alfreda Düntucha i Stefana Landsbergera. Do wybuchu wojny zdążyli zbudować blisko dwadzieścia luksusowych domów czynszowych, które do dzisiaj stanową ozdobę Krakowa i pamiątkę po szybkim rozwoju miasta w okresie międzywojennym.

Tuż po wybuchu wojny udało im się wyemigrować do Brazylii i rozpocząć tam na nową działalność. Kiedy w Krakowie budowano Nową Hutę, w Sao Paulo wznieśli fabrykę dla Mercedesa, a w kolejnych latach stworzyli jedno z największych i najlepszych biur projektowych w tym mieście. Urodzona w Krakowie Olga Krell, córka Alfreda Düntucha poszła w ślady ojca i założyła magazyn Casa Claudia, najważniejsze brazylijskie pismo zajmujące się wzornictwem i projektowaniem wnętrz. Jej dzieło kontynuuje Bobby Krell, założyciel platformy Revista OK.

Wydarzenie będzie transmitowane w niedzielę, 18 kwietnia 2021 r., o godz. 19.00 na profilu MCK na Facebooku.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków oraz towarzyszy książce Rynek Główny 25. Dzieje jednego adresu, którą można kupić w księgarni MCK.
 

Fot. przedstawia klatkę schodową w kamienicy Aleksandrowiczów przy ul. Sereno Fenna 6, projekt Alfreda Düntucha i Stefana Landsbergera zrealizowany w latach 1938-1940, fot. Michał Wiśniewski.


Autor:

newsletter@mckmailing.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2023 Architekci.pl All Rights Reserved