Start aktualności Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu zaprasza na kolejny…
POWRÓT

Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu zaprasza na kolejny wykład

04.01.2016

Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu zaprasza na kolejny wykład w ramach projektu „architektura w wozowni” /autorka projektu: Teresa Dudzińska - 18 stycznia (poniedziałek) 2016 roku, godz. 17, Toruń, ul. Ducha Św. 6 , wstęp wolny                                              

WOJCIECH TARGOWSKI  / Projekty i realizacje

IDEA(Ł) W GORSECIE

„Na ile niezliczone ograniczenia krępują architektoniczną inwencję? Co się na nie składa? Ile wolności niesie w sobie zawód architekta? Na ile ciasny gorset ograniczeń krępuje kreację architektoniczną, a na ile powoduje, że jej ujęta w gorset istota staje się tym bardziej pożądana i ponętna, a prawdziwym staje się przeświadczenie, że im więcej ograniczeń tym ciekawiej?

Te pytania to tylko pretekst do podzielenia się doświadczeniami, snucia refleksji i ucieczek w dygresje w  poszukiwaniu idei w architekturze. Na wykład składać się będą prezentacje wybranych autorskich projektów i realizacji. Komentarz spróbuje wyjaśnić uwarunkowania,  przyczyny decyzji i źródła kompromisów.

W pracy architekta może zdarzyć się osobliwy moment, w którym ma on możliwość zmierzenia się z tematem dającym nieco więcej swobody w budowaniu narracji symbolicznej. Taką chwilą była trwająca kilka lat przygoda z projektem i realizacją Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Prezentacja zawierać będzie próbę przedstawienia intencji w budowaniu znaczeniowej warstwy tego unikalnego przedsięwzięcia.

Konkluzją wypowiedzi będzie głębokie przekonanie autora, że niezależnie od uwarunkowań, autentyczna twórczość musi polegać na poszukiwaniu, w służbie idei, oczywiście nieosiągalnego ideału.” ( W. Targowski))

Wojciech Targowski, urodzony w 1957 roku w Toruniu. Architekt SARP, IARP. W 1982 ukończył studia i został asystentem na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, gdzie pracuje do dziś w Katedrze Architektury Mieszkaniowej. W 2002 roku uzyskał tytuł doktora. Początkowo działał niezależnie, potem  współtworzył pracownię projektową w SP Twórczość Architektoniczna. Następnie został współzałożycielem i współwłaścicielem działającej od 1989 roku spółki projektowej PPW FORT w Gdańsku.

Jest głównym autorem zwycięskich koncepcji konkursowych i generalnym projektantem swoich najważniejszych realizacji: ukończonego w 2014 roku EUROPEJSKIEGO CENTRUM SOLIDARNOŚCI w Gdańsku; oddanego do użytku w 2015 roku zespołu WATERFRONT na Nabrzeżu Prezydenta w Gdyni; Gdańskiego Centrum Handlowego MANHATTAN z 2003 roku.

W zespole art. rzeźbiarzy Zdzisława Pidka i Andrzeja Sołygi współtworzył zrealizowane w 2000 roku POLSKIE CMENTARZE WOJENNE w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Jest współautorem i autorem  szeregu innych studiów, projektów i realizacji w zakresie architektury użyteczności publicznej i mieszkalnictwa. Jego dorobek obejmuje publikacje realizacji, udział w wystawach, gościnne prezentacje i wykłady w kraju i za granicą.

W 2015 roku został odznaczony przez Radę Miasta Gdańska Medalem św. Wojciecha za osiągniecia w dziedzinie architektury. Wyróżniony tytułem Profesjonalisty Forbesa za rok 2013 w kategorii Zawody Zaufania Publicznego – Architekt. Stypendysta Nagrody Artystycznej im. Stanisława Wyspiańskiego – nagrody Szefa Urzędu Rady Ministrów w 1993. Laureat innych nagród i wyróżnień, w tym szeregu nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych.

 


Autor:

Teresa Dudzińska
teressad@wp.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved