Start aktualności Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na kolejny…
POWRÓT

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na kolejny wykład

24.09.2014

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na kolejny wykład w ramach projektu: "architektura w wozowni" - 10 października (piątek) 2014, godz. 17, wstęp wolny.

BARABRA WIDERA - Scenografia, pop-kultura, masowa produkcja w architekturze najnowszej

Wykład porusza zagadnienia relacji pomiędzy twórcą a odbiorcą architektury, wyrażające się poprzez iluzję, impresję i multisensualny charakter dzieła. Autorka stawia pytania będące wstępem do dyskusji na temat idei i formy w architekturze współczesnej.
 
Czy współczesny odbiorca oczekuje efektów teatralnych w środowisku architektonicznym?
Czy postmodernistyczna koncepcja postrzegania architektury jako sceny jest nadal aktualna?
Czy kreowanie scenografii w architekturze jest zadaniem dla architekta?
Czy w architekturze współczesnej jest miejsce dla kultury popularnej i masowej produkcji?
Na jakie zmysły powinna działać architektura? 
 
Wybrane projekty ukazują wielowątkowy rozwój architektury współczesnej. Ich autorzy niejednokrotnie balansują na granicy rzeczywistości i iluzji, wykorzystując zaawansowane technologie i sięgając po środki wyrazu, które silnie oddziałują na psychikę widza. Jednocześnie otwarcie architektury na kulturę popularną sprzyja uwrażliwieniu na problemy społeczne, pomaga znaleźć rozwiązania w sytuacjach nietypowych, wymagających radykalnych działań i natychmiastowych interwencji.

Barbara Widera, architekt, autorka pracy doktorskiej ukazującej związki pomiędzy modą a architekturą w XX wieku. Adiunkt w Instytucie Historii Architektury Sztuki i Techniki na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, kierownik Zespołu Estetyki, Historii i Teorii Architektury Współczesnej, specjalista w dziedzinie architektury współczesnej. Autorka licznych publikacji krajowych i zagranicznych. Członek PAN, PLEA (Passive and Low Energy Architecture), współzałożycielka działającego przy Politechnice Wrocławskiej centrum RoSE (Research Center for Sustainable Built Environment). Prowadzi zajęcia z Historii Architektury Współczesnej, Estetyki, Architektury Najnowszej i Historii Stroju. Oprócz projektowania architektonicznego zajmuje się m.in. archeologią podwodną i projektowaniem ubioru. 

Autor:

Teresa Dudzińska


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved