Start aktualności GALERIA NEONÓW VOL. 2. - Wrocław
POWRÓT

GALERIA NEONÓW VOL. 2. - Wrocław

04.11.2015

Nowa odsłona w pierwsze urodziny. 14 listopada 2015 r., godz. 19.00, Wrocław, ul. Ruska 46

14 listopada 2014 r.  podwórko przy ul. Ruskiej 46 we Wrocławiu rozświetlił blask 11 odrestaurowanych historycznych reklam świetlnych z kolekcji fundacji Neon Side Wrocław. Dokładnie po roku, w swoje pierwsze urodziny, Galeria Neonów zaprasza na otwarcie nowej części ekspozycji. Znajdzie się na niej kolejnych 11 historycznych szyldów, m.in. sentymentalne neony z dawnych kin Dworcowego, Ogniska i Warszawy, potężnych rozmiarów Elam z ul. Chorwackiej i Hanka, która po latach rozłąki wreszcie spotka się z Rumcajsem.

Wszystkie prezentowane w galerii neony pochodzą z kolekcji fundacji Neon Side Wrocław założonej i prowadzonej przez Tomka Kosmalskiego. W ciągu 10 lat działalności Neon Side ocaliło blisko 60 historycznych neonowych szyldów z Wrocławia i Dolnego Śląska. Żaden z tych unikatowych obiektów nie miał szansy przetrwać w  swoim oryginalnym miejscu. Zapomniane i niepotrzebne, trafiłyby na złom.

Dzięki współpracy z miejską spółką Wrocławska Rewitalizacja, udało się stworzyć dla nich bezpieczny azyl. Miejsce, w którym budzą się po latach uśpienia, by znów cieszyć oczy przechodniów. Lokalizacja galerii nie jest przy tym przypadkowa – przy Ruskiej 46 przez lata funkcjonowało przedsiębiorstwo Reklama, producent świetlnych szyldów dla całego Dolnego Śląska. W ten sposób emerytowane neony wracają do miejsca, w którym powstały.  Można je podziwiać na co dzień – zarówno prezentowane na elewacjach budynków wokół podwórka, jak i wewnątrz klubogalerii Neon Side.

Rozbudowa galerii neonów jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i darowiźnie przekazanej przez Fundację KGHM Polska Miedź.

Projekt został dofinansowany przez Miasto Wrocław.

Partner projektu: Wrocławska Rewitalizacja Sp. z o.o.

Więcej: 

www.facebook.com/NEONSIDE/

https://galerianeonow.wordpress.com/

 

 

 


Autor:

Daniela Szymczak
galerianeonside@gmail.com


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved