Start aktualności FILM „DYREKCJA” WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE…
POWRÓT

FILM „DYREKCJA” / WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE - STARTARCHITEKCI"18

14.01.2019

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, oraz Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej serdecznie zapraszają na projekcję filmu "Dyrekcja" i towarzyszącą jej dyskusję  https://www.spotkaniakultur.com/index.php/pl/node/1339

środa 16 stycznia 2019 roku, godz. 18:00
Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1 - sala kinowa na poziomie -1

wstęp wolny - pierwszeństwo wejścia dla posiadaczy bezpłatnych wejściówek wydawanych w kasie Centrum Spotkania Kultur

"Dyrekcja" to osiedle mieszkaniowe składające się z ponad stu budynków wzniesionych w formie dworów i bloków zaprojektowanych w stylistyce polskiego historyzmu z dominantą w postaci głównego gmachu zwyczajowo nazywanego do dziś „gmachem". Ten wyjątkowy budynek jest przykładem znakomitego polskiego modernizmu. Został przeznaczony na siedzibę DOKP, a docelowo znalazły w nim siedziby różne instytucje publiczne włącznie z kinem i szkołą podstawową. Osiedle, które powstało według koncepcji miasta-ogrodu było przeznaczone dla rodzin kolejarskich, które przyjechały do Chełma z Bydgoszczy i Radomia. Duże, widne mieszkania, nowocześnie zaprojektowane i znakomicie wykończone uchodzą za wzór budownictwa mieszkaniowego.

Narracja filmu opiera się na dwóch filarach – opowieści o historii założenia urbanistyczno-architektonicznego osiedla, uważanego za ewenement w skali światowej oraz historii mieszkających tu ludzi, których losy są odzwierciedleniem współczesnej historii Polski. Bohaterami filmu są byli i obecni mieszkańcy „Dyrekcji”, a także architekt prof. Bolesław Stelmach i pisarz Marcin Wroński, który umieścił akcję jednej ze swoich książek właśnie na tym chełmskim osiedlu.

Więcej https://www.spotkaniakultur.com/index.php/pl/node/1339

Zwiastun filmu https://www.youtube.com/watch?v=_ly1YV5kXWc

 


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved