Start aktualności Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu powraca do…
POWRÓT

Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu powraca do Brukseli

20.03.2024

Komisja Europejska zapowiedziała właśnie drugą edycję Festiwalu Nowego Europejskiego Bauhausu (eng. New European Bauhaus - NEB), która odbędzie się w dniach 9-13 kwietnia w Parc du Cinquantenaire oraz Muzeum Sztuki i Historii w Brukseli. Festiwal, opierający się na trzech filarach: spotkaniach, targach i  świętowaniu  (eng. Forum, Fair and Fest), zabierze uczestników w 5-dniową podróż po interaktywnych sesjach, warsztatach, pokazach i występach artystycznych, goszcząc międzynarodowych prelegentów i gości wysokiego szczebla. Dodatkowo, podczas Festiwalu odbędzie się ceremonia wręczenia nagród Nowego Europejskiego Bauhausu, a dokładnie ich czwartej edycji, w której nominowany jest polski projekt "Nowe domy przysłupowe w Turowie". Dwudziestu tegorocznych zwycięzców otrzyma nagrody o łącznej wartości 390 000 euro. Oprócz wydarzenia w Brukseli, na uczestników Festiwalu czeka również wiele wydarzeń towarzyszących na terenie całej Europy. 

 

Bruksela, 15/03/24 – Komisja Europejska, we współpracy z belgijską prezydencją Rady Unii Europejskiej, organizuje drugą edycję Festiwalu Nowego Europejskiego Bauhausu, inicjatywy łączącej Europejski Zielony Ład z codziennym życiem i otaczającą nas przestrzenią. Oficjalne otwarcie odbędzie się 9 kwietnia w obecności przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, komisarzy UE Iliany Ivanovej i Elisy Ferreiry, premiera Belgii Alexandra De Croo i belgijskiego sekretarza stanu Thomasa Dermine'a, a także dyrektora generalnego IIASA Hansa-Joachima Schellnhubera.

 

Filary wydarzenia

Festiwal stanowi ważną platformę wymiany opinii pomiędzy ruchem Nowego Europejskiego Bauhausu, przedstawicielami wysokiego szczebla UE, decydentami politycznymi, liderami branży sztuki, architektury, designu, zrównoważonego rozwoju, innowacji i szerszą publicznością.

·       Spotkania (eng. The Forum) obejmą przemówienia, dyskusje panelowe i debaty, pokazujące różnorodne aspekty wartości NEB. Goście wysokiego szczebla zaangażują się w rozmowę na wiele tematów: od nauki i technologii po kulturę i edukację, a także rozwój regionalny i lokalny oraz perspektywy międzynarodowe. Architekci, artyści, naukowcy i aktywiści klimatyczni również wniosą swój wkład w dyskusję, prezentując różne perspektywy dotyczące nauki, technologii, kultury, edukacji i globalnego rozwoju. Każda sesja będzie transmitowana i dostępna online na całym świecie.

·       Targi (eng. The Fair) umożliwią szerszej publiczności zobaczenie ponad 70 projektów w stylu NEB, które dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, mają zapewnić bardziej zrównoważoną, opartą na równości przyszłość. Odwiedzający będą mogli korzystać z immersyjnych wyświetlaczy i interaktywnych instalacji, równocześnie poznając najnowocześniejsze projekty, które zaspokajają potrzeby społeczne i środowiskowe.

·       Świętowanie (eng. The Fest) będzie przestrzenią, w której kultura, sztuka i zabawa łączą się. Wszystko po to, by celebrować kreatywność, innowacyjność i różnorodność. Widzowie mogą spodziewać się pokazów tanecznych, teatralnych i muzycznych wykonywanych przez artystów z całego świata - takich jak Sibil•la i Besac Arthur - a także eksperymentów naukowych i warsztatów upcyklingowych. 

 

Ceremonia wręczenia nagród New European Bauhaus Prizes 2024: 390 000 euro dla zwycięzców i wsparcie dla Ukrainy, Bałkanów Zachodnich oraz regionów UE

 

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu odbędzie się ceremonia wręczenia czwartej edycji prestiżowych nagród NEB. Zostaną one przyznane w czterech kategoriach: Ponowne połączenie z naturą; Odzyskanie poczucia przynależności; Wsparcie dla miejsc i ludzi, którzy najbardziej tego potrzebują; Kształtowanie ekosystemu przemysłowego o obiegu zamkniętym i wspieranie myślenia opartego na cyklu życia. W ostatnim etapie konkursu bierze udział 50 finalistów, w tym wnioskodawcy, którzy ukończyli już swoje projekty, a także młodzi ludzie z innowacyjnymi pomysłami. Wszystkie zgłoszenia są świadectwem kreatywności, talentu i zaangażowania ludzi z całej Europy i nie tylko, w budowanie bardziej zrównoważonego, inkluzywnego i pięknego świata.

Po raz pierwszy NEB Prizes oprócz państw członkowskich UE i Bałkanów Zachodnich, uwzględni także projekty z Ukrainy. „Specjalne Wyróżnienie dla Ukraińskiego Wysiłku na Rzecz Odbudowy i Ożywienia Gospodarczego” zostanie przyznane projektom i pomysłom, które są zgodne z wartościami NEB i aktywnie przyczyniają się do odbudowy Ukrainy. Wszystko to w duchu uznania i wspierania wysiłków i zaangażowania Ukrainy w odbudowę. Nagrody NEB 2024 skoncentrują się również na regionach borykających się z trudnościami społeczno-gospodarczymi, a także tych, dla których największym wyzwaniem jest dostosowanie do neutralności węglowej. Jedna czwarta nagród zostanie przyznana projektom i pomysłom, które przynoszą pozytywną transformację właśnie tym miejscom.

 

Wśród tegorocznych nominowanych znalazł się polski projekt „Nowe domy przysłupowe w Turowie”, mający na celu stworzenie energooszczędnych budynków łużyckich.

 

Podczas ceremonii wręczenia nagród, 20 z 50 finalistów zostanie nagrodzonych łączną kwotą 390 000 euro. Szersza publiczność również może wziąć udział w procesie głosowania, by wyłonić jednego zwycięzcę w każdej kategorii. Od 2021 r. do nagród NEB zgłosiło się już ponad 5000 kandydatów, a edycja 2024 jest ponownym świadectwem popularności wyróżnienia.

 

Całą listę nominowanych do nagród w 2024 roku można znaleźć na oficjalnej stronie.

 

Festiwal Nowego Europejskiego Bauhausu jest bezpłatny i otwarty dla szerokiej publiki, co daje świetną okazję do bycia częścią tego wyjątkowego doświadczenia. Ceremonia Otwarcia i Ceremonia Wręczenia Nagród NEB wymagają rejestracji.  

 

Informacje ogólne

Nowy Europejski Bauhaus (eng. New European Bauhaus - NEB) to europejski ruch, który powstał w celu budowania lepszej przyszłości: pięknych, zrównoważonych i inkluzywnych miejsc oraz produktów. Ta interdyscyplinarna inicjatywa, zainicjowana przez Komisję Europejską w 2021 r., jest ściśle powiązana z Europejskim Zielonym Ładem i stanowi platformę do eksperymentowania, nawiązywania kontaktów i wdrażania pozytywnych zmian w otaczającym nas terenie, poprzez projekty oddolne. Koncentrując się przede wszystkim, ale nie wyłącznie, na transformacji naszych przestrzeni życiowych, Nowy Europejski Bauhaus tworzy pomost między światem nauki i technologii, sztuki i kultury, za sprawą innowacyjnych, przyjaznych dla środowiska i inkluzywnych rozwiązań. Dzięki pracy zespołowej i zaangażowaniu społeczności, zachęca on mieszkańców, specjalistów i twórców z różnych regionów do poprawy jakości naszego życia.

 

 


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved