Start aktualności FESTIWAL ARCHITEKTURY I SZTUKI MODERNISTYCZNEJ NOWY…
POWRÓT

FESTIWAL ARCHITEKTURY I SZTUKI MODERNISTYCZNEJ NOWY PLAN debata

05.10.2020

Zapraszamy na debatę pt. „Czas przeszły zamieszkany” . Debata w ramach Festiwalu Architektury i Sztuki Modernistycznej NOWY PLAN.
Goście debaty: Agata Twardoch, Monika Arczyńska, Maciej Frąckowiak


Na warsztaty obowiązują zapisy: nowyplan.festiwal@gmail.com

Słowo DOM jest bardzo pojemne. Rodzinny, kultury, Boży, publiczny, panujący, wydawniczy – przymiotników, które pasują do DOMU są dziesiątki. Jednak DOM to przede wszystkim schronienie, mieszkanie, niezbędna przestrzeń codziennej egzystencji. Mikroświat, do którego nie wszystkich i nie zawsze się zaprasza.

Chcemy czy nie, większość dzisiejszych domów i mieszkań zawdzięcza swoje formy modernizmowi. Nawet jeśli DOM ukrywa się w archaicznym kostiumie, udaje dworek, pałacyk lub czynszową kamienicę to i tak poddaje się podejściu, które w architekturze zaszczepił nurt modernistyczny. Racjonalizm, ludzka skala, światło, powietrze, wygoda, elastyczność, dostępność – to jasna strona modernistycznych domów. Monotonia, ciasnota, automatyzm, oschłość, brak indywidualizmu – to zarzuty kierowane pod adresem uproszczonych „maszyn do mieszkania” wywodzących się z myśli Le Corbusiera.

Jaki jest zatem ten DOM modernistów? Ile jest typów modernistycznych DOMÓW? Które warto naśladować? Jakie odrzucić? Co z modernistycznej myśli ostatnich stu lat przyda się DOMOM przyszłości (zwłaszcza gdy niespecjalnie wiemy, jak ta przyszłość może wyglądać)? Czy możliwa jest sensowna ucieczka od modernistycznych zasad? Może mieszkania i domy, które stały się znów spekulacyjnym towarem, z duchem modernizmu nie chcą mieć wiele wspólnego?

To tylko kilka tematów, które poruszy trzecia edycja Festiwalu  architektury i sztuki modernistycznej NOWY PLAN, który odbędzie się w Poznaniu między 7 a 14 października 2020 roku.  

Więcej https://ckzamek.pl/wydarzenia/6326-festiwal-architektury-i-sztuki-modernistycznej-now/
 


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2023 Architekci.pl All Rights Reserved