Start aktualności Duże A - spotkanie z arch. Wojciechem Zabłockim, Laureatem…
POWRÓT

Duże A - spotkanie z arch. Wojciechem Zabłockim, Laureatem Honorowej Nagrody SARP 2017

26.02.2019

Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich ma przyjemność zaprosić na wykład mistrzowski z cyklu Duże A

Wojciech Zabłocki
,,Zabytki Syrii w szkicowniku architekta"

07 marca 2019 o godz. 18.00
Muzeum Architektury we Wrocławiu
ul. Bernardyńska 5


Wykładowi towarzyszy otwarcie wystawy prac z dorobku Wojciecha Zabłockiego, którą będzie można obejrzeć w dniach 07 marca-07 kwietnia 2019.


Wojciech Zabłocki - Laureat Honorowej Nagrody SARP 2017, najwyższego polskiego wyróżnienia w dziedzinie architektury.
Uhonorowany przez Kapitułę za:
o    twórcze, trafne w treści i w formie dzieła, wzbogacające rodzimy dorobek kulturowy naszych czasów, odzwierciedlające także wysokie standardy cywilizacyjne bieżącej epoki,
o    świadectwo, że Architektura nie zamyka się tylko w budowaniu, a jest stanem ducha, którego energia znajduje ujście w różnych dziedzinach twórczości i twórczych pasji,
o    świadectwo, że Idee architektoniczne potrafią przekraczać granice kulturowe i służyć porozumieniu między ludźmi z całego świata,
o    świadectwo, że forma architektoniczna może za dotknięciem czarodziejskiej różdżki Twórcy wyjść poza statyczne ograniczenia konstrukcji w sferę poezji.


Wojciech Zabłocki urodził się w 1930 roku w Warszawie. W 1954 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w 1968 roku obronił doktorat na Politechnice Warszawskiej, habilitację uzyskał w 1981 roku na Politechnice Krakowskiej, w 1999 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

Praktykę zawodową łączy z działalnością pedagogiczną (na Politechnice Białostockiej, Politechnice Łódzkiej, w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie). Obok pracy architektonicznej, nagradzanej w wielu konkursach, nie mniej ważnym elementem jego kariery był sport. Autor wielu hal sportowych jest zarazem wybitnym szermierzem, trzykrotnym medalistą olimpijskim (srebrne medale: Melbourne 1956 i Rzym 1960, brązowy medal: Tokio 1964), wielokrotnie zdobywał medale na mistrzostwach świata i Polski.

W latach 80. pracował w Syrii, gdzie zaprojektował kompleks hali widowiskowej i basenów olimpijskich w Aleppo oraz Ośrodek Olimpijski w Latakii.

Jest także współautorem dwóch znanych pomników. W 1965 roku projekt stworzony przez Zabłockiego i rzeźbiarza Gustawa Zemłę otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach. W 1999 roku Zemła i Zabłocki wygrali konkurs na pomnik Monte Cassino w Warszawie - projekt zrealizowany został w 2002 roku.

Prowadzi działalność społeczną (jako członek SARP, prezes Polskiej Akademii Olimpijskiej, prezes Rady Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie), naukową (jako autor książek poświęconych architekturze olimpijskiej) oraz artystyczną (liczne wystawy prac malarskich).


Autor:

SARP Wrocław


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved