Dom Spotkań z Historią zaprasza na wakacyjny dyżur varsavianistyczny. Tym razem będą to spacery i wycieczki rowerowe śladami nadwiślańskich historii. Jak to jest mieć za sąsiada Wisłę? Poznaj nadwiślańską historię stolicy, w tym dzieje mostów, plaż, basenów, portów i bulwarów. Odwiedź dawne podwarszawskie uzdrowiska, wybierz się z nami nad rzekę!
- Niedziela 5.07, godz. 11.00, PRASKI BRZEG (wycieczka rowerowa), przewodnik: Jarek – Spacerolog Praski, zbiórka: przed liceum im. Bolesława Prusa, ul. Zwycięzców 7/9, róg ul. Katowickiej
Wycieczka rowerowa szlakiem przedwojennych praskich plaż i mostów oraz obiektów związanych z Wisłą lub nad nią położonych, takich jak port czy komora wodna. Poznajmy historię praskiego brzegu – miejsc, ludzi i obyczajów kąpielowych.
- Niedziela, 12.07, godz. 16.00, POWIŚLE (spacer), przewodnik: Piotr Wierzbicki (Warszawa na wyrywki), zbiórka: róg Krakowskiego Przedmieścia i Karowej
„Trzeba spojrzeć jakby to wyglądało? – szepnął Wokulski i skręcił w ulicę Karową”. Zrobimy to samo i zejdziemy do „dolnego miasta”, odkrywając jego tajemnice. Dowiemy się, jak wyglądało dawne Powiśle, gdzie niegdyś znajdował się brzeg Wisły, jak bardzo współczesny Mariensztat różni się od przedwojennego, jak wyglądał most Kierbedzia i czy coś z niego zostało.
- Niedziela, 19.07, godz. 16.00, ŻOLIBORZ (spacer), przewodnik: Patrycja Jastrzębska (Tu było, tu stało), zbiórka: plac Inwalidów, przy pomniku 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka
Nazwa dzielnicy pochodzi od francuskiej nazwy Joli Bord – piękny brzeg. Położony na wzgórzu, przy Skarpie Wiślanej Żoliborz to urocze wille, piękne place, parki i kameralne, ciche uliczki pełne zakamarków. To także „zielony Żoliborz”, znany z utworu Muńka Staszczyka, pełen ogrodów i parków.
- Niedziela, 26.07, godz. 16.00, SOLEC (spacer), przewodnik: Piotr Wierzbicki (Warszawa na wyrywki), zbiórka: przed klubem „Warszawa-Powiśle”, dolny pawilon stacji PKP, ul. Kruczkowskiego 3B
Nadwiślański Solec ma długą i barwną historię, sięgającej czasów, gdy nie było jeszcze Warszawy. Prześledzimy różne etapy rozwoju Solca od średniowiecznej osady przez jurydykę, przedmieście, najważniejszą dzielnicę przemysłową Warszawy, modernistyczne budownictwo międzywojenne, ciężkie walki w czasie Powstania Warszawskiego, powojenne koncepcje odbudowy aż do współczesności.
- Niedziela, 2.08, godz. 12.00, WARSZAWSKIE MOSTY I PLAŻE (wycieczka rowerowa), przewodnik: Michał Fijka (WarsOff), zbiórka: przed Teatrem Stara Prochownia (ul. Boleść 2/skwer Dywizji Pancernej WP)
Historia warszawskich mostów jest burzliwa, podobnie jak dzieje miasta. Od wieków mosty na Wiśle dzieliły Warszawę na prawo- i lewobrzeżną i łączyły ich mieszkańców. Podczas wycieczki dowiemy się, który z mostów wybudowano w dwa, a który w sto dni, skąd wzięła się nazwa most Śląsko-Dąbrowski, kim był Stanisław Kierbedź i jaką funkcję pełniły mosty pontonowe i łyżwowe. Podczas wycieczki poznamy też historię nadwiślańskich plaż (Poniatówki i braci Kozłowskich) i dowiemy się, jak dawniej spędzano wolny czas nad wodą.
- Niedziela, 9.08, godz. 12.00, BIELANY (wycieczka rowerowa), przewodnik Kacper Gontar, zbiórka: przed kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP w Lesie Bielańskim
Prawie jedną trzecią obszaru Bielan zajmują lasy i parki. Podczas wycieczki dowiemy się m.in. dlaczego Bielany są Bielanami? Gdzie w XIX wieku warszawiacy urządzali niedzielne zabawy i biesiady? Kto mieszkał w eremach? Co jedli kameduli? Jaka była różnica między akademikiem żeńskim i męskim na AWF? Gdzie stoją działające do dziś przedwojenne latarnie gazowe?
- Niedziela, 16.08, godz. 12.00, STARA PRAGA (wycieczka rowerowa), przewodnik: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik (WarsOff), zbiórka: ul. Ratuszowa 2 (pod Café 8 Stóp)
Trasa wycieczki zaczyna się w sercu historycznej praskiej osady. Podczas wycieczki dowiemy się, gdzie mieściła się m.in. praska rzeźnia i Wilcza Wyspa. Wycieczka zakończy się nad Jeziorkiem Kamionkowskim, które według jednej z hipotez jest dawnym starorzeczem Wisły.
- Niedziela, 23.08, godz. 16.00, STARE MIASTO (spacer), przewodnik: Piotr Wierzbicki (Warszawa na wyrywki), zbiórka: pod kolumną Zygmunta (między kolumną a mostem gotyckim)
Spacer wokół murów Starej Warszawy. Klasyka, czyli Stare Miasto, ale jednak trochę inaczej… Dowiemy się jak powstawały mury obronne i czy służyły tylko do obrony, co to było „piekiełko”, jakie były fazy powstawania Barbakanu; poznamy, pozostającą nieco na uboczu, uroczą ulicę Brzozową oraz słynne Kamienne Schodki. Nie zabraknie też spojrzenia na Wisłę, której w opowieści o dawnej Warszawie pominąć nie można.
- Niedziela, 30.08, godz. 12.00, SASKA KĘPA (spacer), przewodnik: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik (WarsOff), zbiórka: pod pomnikiem Jerzego Waszyngtona przy rondzie Waszyngtona
Dawno temu Saska Kępa była wyspą na Wiśle i w pewnym sensie jest nią do dziś. Od XVIII wieku była miejscem zabaw i pikników. W dwudziestoleciu międzywojennym stała się dzielnicą willową z własną, prywatną plażą braci Kozłowskich i Poniatówką. Klimat tej części miasta tworzą nie tylko wille z zielonymi ogrodami, egzotyczne ambasady i nazewnictwo ulic nawiązujące do nazw zagranicznych miast i państw, ale przede wszystkim jej mieszkańcy, którzy sami nazywają siebie Saskersami.
- Niedziela, 6.09, godz. 12.00, WARSZAWSKIE MOSTY I PLAŻE (wycieczka rowerowa), przewodnik: Michał Fijka (WarsOff), zbiórka: przed Teatrem Stara Prochownia (ul. Boleść 2, skwer Dywizji Pancernej WP)
Historia warszawskich mostów jest burzliwa, podobnie jak dzieje miasta. Od wieków mosty na Wiśle dzieliły Warszawę na prawo- i lewobrzeżną i łączyły ich mieszkańców. Podczas wycieczki dowiemy się, który z mostów wybudowano w dwa, a który w sto dni, skąd wzięła się nazwa most Śląsko-Dąbrowski, kim był Stanisław Kierbedź i jaką funkcję pełniły mosty pontonowe i łyżwowe. Podczas wycieczki poznamy też historię nadwiślańskich plaż (Poniatówki i braci Kozłowskich) i dowiemy się, jak dawniej spędzano wolny czas nad wodą.
- Niedziela, 13.09, godz. 12.00, OTWOCK (wycieczka rowerowa), przewodnik Kacper Gontar, zbiórka: stacja PKP Otwock
To tu mieści się największy drewniany budynek w Europie, w którego ogrodzie rosły dawniej bananowce. To tu stoją do dziś dziesiątki „świdermajerów”, stanowiące prawdziwe perełki drewnianej architektury. Przed wojną mieściły się w nich głównie sanatoria, pensjonaty i domy uzdrowiskowe.
- Niedziela, 20.09, godz. 12.00, KONSTANCIN JEZIORNA (wycieczka rowerowa), przewodnik: Mchał Fijka (WarsOff), zbiórka: brama główna dawnej Papierni w Mirkowie (ul. Mirkowska 45)
Wycieczka do jednego z najbardziej ekskluzywnych miejsc pod Warszawą, fragmentu mieszczańskiej Warszawy początku XX wieku i dzisiejszego uzdrowiska. W czasach Peerelu Konstancin musiał zapłacić za swój burżuazyjny, przedwojenny charakter wysoką cenę. Wiele willi finansistów i przemysłowców trafiło w ręce proletariatu. W latach 60. odkryto w mieście złoża solanki.