Ruszyła kampania promocyjno-informacyjna Ministerstwa Środowiska pod hasłem „Dom, który dla mnie oszczędza”. Jej celem jest promowanie wśród Polaków idei budownictwa energooszczędnego i pasywnego oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Kampania potrwa do końca października.
„Rozwój budownictwa energooszczędnego i pasywnego to nie tylko ochrona środowiska, to także konkretne oszczędności dla właścicieli takich nieruchomości i poprawa efektywności energetycznej dla polskiej gospodarki. Trzymam kciuki za tę kampanię.” - powiedział Maciej Grabowski, Minister Środowiska.
Głównym elementem kampanii jest strona www.oszczedzam-energie.pl. Internauci znajdą na niej szereg informacji dotyczących budownictwa energooszczędnego. W zakładce baza wiedzy dostępne są artykuły, które w przystępny sposób tłumaczą zasady projektowania oraz budowy domów pasywnych i energooszczędnych, przedstawiają OZE warte wykorzystania w Polsce, a także dają pogląd na koszty związane z budową domów przyjaznych środowisku. W czasie trwania kampanii, na www.oszczedzam-energie.pl, pojawiać się będą kolejne publikacje szerzące wiedzę na temat budownictwa energooszczędnego. Na stronie umieszczono również specjalny kalkulator pozwalający oszacować oszczędności, które przynoszą domy budowane w standardzie energooszczędnym, pasywnym czy konwencjonalnym.
Innym elementem edukacyjnym kampanii jest aplikacja mobilna „Dom, który oszczędza”. Dzięki niej użytkownik może przejść wirtualny proces projektowania i budowy domu energooszczędnego lub pasywnego, dowiedzieć się, co jest istotne w wyborze technologii budowlanych i instalacyjnych, a także przekonać się, jak dużo może oszczędzić na energii do ogrzewania i wentylacji w skali roku.
Akcję promują dwa filmy dostępne na stronie www i w kanale YouTube Ministerstwa.
Kampania stanowi część dwuletniego projektu „Działania edukacyjne i promocyjne w zakresie efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, włączając ideę domów przyjaznych środowisku”, który jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii.