Start aktualności Dom Kereta na liście Iconic Houses
POWRÓT

Dom Kereta na liście Iconic Houses

12.09.2019
Dom Kereta
Źródło: http://kerethouse.com

Warszawski Dom Kereta został wpisany na światową listę Iconic Houses , na której znajdują się najlepsze, dwudziestowieczne i współczesne domy.

Dom Kereta, uznawany za najwęższy dom świata, został oddany do użytku w 2012 roku. Projektantem budynku, który wypełnia 1,5-metrową szczelinę między zabudową ulic Chłodnej i Żelaznej, jest Jakub Szczęsny. Obiekt powstał jako pracownia izraelskiego pisarza Etgara Kereta, a obecnie odbywają się w nim rezydencje artystyczne. Otwierany jest w wybrane weekendy w roku. Twórcy listy z Iconic Houses Foundation uznali warszawski budynek za  ekstremalny przykład współczesnego trendu budowania małych obiektów mieszkalnych. 


Oprócz najwęższego domu świata, polskie Iconic Houses to także dom Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie (znajdujący się pod opieką Muzeum Sztuki Nowoczesnej) oraz secesyjna łódzka willa przy ul. Wólczańskiej 31 projektu Gustawa Landaua-Gutenberga (obecnie miejska Galeria Willa).  Pośród 13 zakwalifikowanych w sierpniu wraz z Domem Kereta budynków są m.in. wille Lange i Esters Miesa van der Rohe w niemieckim Krefeld oraz dom Richarda Neutry w Palm Springs. 

 Lista Iconic Houses obejmuje budynki spełniające następujące kryteria: ich projektantem powinien być architekt, którego wpływ na architekturę XX wieku jest udokumentowany poprzez naukowe publikacje, są zachowane w dobrym stanie lub ich renowacja została przeprowadzona we właściwy sposób oraz są udostępniane szerszej publiczności. Więcej www.iconichouses.org

 

 
DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2023 Architekci.pl All Rights Reserved