Start aktualności Digitalizacja i udostępnianie zbiorów Muzeum Architektury…
POWRÓT

Digitalizacja i udostępnianie zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu

09.12.2020
Meble gabinetowe z „Rzeźbą abstrakcyjną (1)” Katarzyny Kobro (1924), arch. Lachert Bohdan i Rafałowski Aleksander, 1926, widok perspektywiczny, meble projektowane do domu własnego Bohdana Lacherta

W grudniu mija rok, od kiedy Muzeum architektury umieściło na stronie internetowej zakładkę KOLEKCJA http://ma.wroc.pl/pl/kolekcja/– bazę najciekawszych obiektów z bogatych zbiorów MA we Wrocławiu.

To efekt wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu “Digitalizacja i udostępnianie zbiorów architektury XX wieku Muzeum Architektury we Wrocławiu”, którego realizację rozpoczęliśmy pod koniec 2019 roku, a przez cały ostatni rok z powodzeniem kontynuujemy. W tym czasie udało nam się zdigitalizować i udostępnić kilka tysięcy projektów architektonicznych, modeli i archiwalnych materiałów, obejmujących m.in. fotografie, szkice, rysunki i dokumenty. Znajdziecie tu obiekty powiązane z twórczością najwybitniejszych polskich architektów: Bohdana Lacherta, Macieja Nowickiego, Andrzeja Frydeckiego, Marii i Witolda Molickich, Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego, Stefana Müllera i wielu innych. Ogromna większość z nich nie była do tej pory publicznie prezentowana, reprodukcje części można odnaleźć w wydawnictwach muzeum. Teraz dostęp do nich możliwy jest w każdym miejscu i czasie – wystarczy skorzystać z internetowej wyszukiwarki w zakładce KOLEKCJA!

Wyszukiwarkę zbiorów znajdziecie w głównym MENU, w zakładce Kolekcja http://ma.wroc.pl/pl/kolekcja/ działa na zasadzie przeglądarki internetowej. W trakcie wpisywania poszukiwanego tematu (nazwiska architekta bądź adresu) pojawią się podpowiedzi, które mogą pomóc w wyszukiwaniu danego obiektu, osoby lub miejscowości. W zakładce znajdują się również materiały do pobrania – kompletne bazy danych z działów polskiej architektury międzywojennej i architektury współczesnej.

Celem projektu było również dostosowanie udostępnianych obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W zakładce KOLEKCJA znajdziecie więc, przy wybranych materiałach, audiodeskrypcje przygotowane we współpracy z Fundacją Katarynka. Istnieje również możliwość automatycznego powiększania ilustracji i towarzyszących im opisów.

Kilka tysięcy już udostępnionych w sieci obiektów pochodzi ze zbiorów działu architektury XIX i XX wieku (kolekcja architektury międzywojennej) oraz działu architektury współczesnej, gromadzącej projekty powstałe po 1945 roku. To nadal niewielki ich fragment – na digitalizację i udostępnienie czeka jeszcze kilkadziesiąt tysięcy archiwaliów.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Autor:

Marta Czyż


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved