Start aktualności DEBATA - Powojenny modernizm – dziedzictwo warte…
POWRÓT

DEBATA - Powojenny modernizm – dziedzictwo warte zachowania

26.02.2016

Tu było, tu stało zaprasza na debatę na temat ochrony architektury powojennego modernizmu, która odbędzie się 1 marca 2016 r. o godz. 18 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Przez dwie poprzednie dekady z przestrzeni Warszawy znikały budynki będące dobrymi przykładami powojennej architektury modernistycznej. Żegnaliśmy się, nierzadko bardzo emocjonalnie, z warszawskimi pawilonami handlowymi, kinowymi czy dawnymi domami towarowymi. Od mniej więcej dwóch dekad można także zauważyć wzmożone zainteresowanie powojenną architekturą modernizmu, który przestał być postrzegany przez pryzmat poprzedniego ustroju. Odbyło się wiele debat i dyskusji, powstało trochę książek i artykułów prasowych. Powojenna architektura przestała być widziana jako część minionej rzeczywistości politycznej, a stała się po prostu częścią polskiego dorobku myśli architektonicznej, twórczości plastycznej, rozwiązań inżynierskich. Wielokrotnie dyskutowano nad wartością konkretnych obiektów, z biegiem czasu coraz częściej wspominano z rozżaleniem te, których już nie ma, proponowano różne rozwiązania mające na celu jakąś ochronę.

Inicjatywa Tu było, tu stało, Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, warszawski Oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej zapraszają na debatę o tym nie „czy”, tylko „jak” ratować powojenną modernistyczną architekturę w Warszawie. Goście debaty będą szukali realnych i skutecznych rozwiązań. Organizatorom debaty zależy na niedopuszczeniu do sytuacji, w której poznawanie historii polskiej i warszawskiej architektury powojennej będzie możliwe tylko połowicznie, w sposób niekompletny na podstawie fotografii i opisów.

Architektura powojennego modernizmu zasługuje na zachowanie, czas na konkretne rozwiązania. 

Podczas debaty zostanie przedstawiony list otwarty w sprawie ochrony dziedzictwa powojennego modernizmu.

Organizatorzy:

Tu było, tu stało

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Warszawie

Miasto Jest Nasze

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

 

Goście debaty: Tomasz Fudala (Muzeum Sztuki Nowoczesnej), Patrycja Jastrzębska (Tu było, tu stało, Stowarzyszenie Masław), Barbara Jezierska (Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków), Alicja Gzowska (MNW Królikarnia), Michał Krasucki (z-ca dyr. Stołeczny Konserwator Zabytków). 

Spotkanie poprowadzą: Filip Spek (Miasto Jest Nasze), Katarzyna Zalasińska (Towarzystwo Opieki nad Zabytkami).


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved