Start aktualności CYKL WYKŁADÓW ELEMENTY ARCHITEKTURY: PONOWNY…
POWRÓT

CYKL WYKŁADÓW ELEMENTY ARCHITEKTURY: PONOWNY UŻYTEK

19.10.2017

Goethe-Institut w Krakowie i Instytut Architektury z radością informują o rozpoczęciu nowego architektonicznego cyklu zatytułowanego: „Elementy architektury”.  W 2017 roku o architekturze będziemy rozmawiać w kontekście hasła przewodniego „ponowny użytek”.

Architektura powstaje w określonym celu: tworzenia mieszkania, szkoły czy biura. A jednak nic nie starzeje się tak szybko jak funkcja.  Opuszczone skorupy budynków, projektowanych dla nieistniejących już funkcji i użytkowników, stają się dostrzegalnym elementem krajobrazu. Wraz z dynamiczną rozbudową miast i radykalnymi przekształceniami całych dzielnic, starsze budynki tracą swoją atrakcyjność, rentowność i sens istnienia. Powraca argument o łatwiejszym i tańszym zastąpieniu ich nowymi budynkami, szczególnie jeśli nie mają statusu zabytku. Ale czy możemy sobie na to pozwolić?

Wykorzystanie istniejącej substancji chroni tożsamość miejsca, ciągłość historyczną, funkcjonujące punkty odniesienia w przestrzeni, świadczące o kolejnych etapach jej rozwoju. Jednym z zasadniczych argumentów za reuse, jest zysk ekologiczny, redukcja wpływu na środowisko związana z brakiem potrzeby produkcji nowych materiałów czy prac ziemnych. Zachowane zostaje jednak o wiele więcej niż sama substancja budowlana. Ponowne wykorzystanie skłania do myślenia o jakości i funkcjach, jakie pełnić może dany typ przestrzeni, wychodząc poza czysto utylitarną i technologiczną problematykę współczesnego budownictwa.

Tytuł całego cyklu odnosi się do hasła przewodniego wystawy pokazanej przez Rema Koolhaasa na Biennale Architektury w Wenecji w 2014 roku. Ekspozycja wenecka stanowiła prezentację globalnej historii podstawowych piętnastu elementów architektury, zasadniczych części, z których składa się każdy budynek: podłogi, drzwi, okna, toalety, itd. Celem niniejszego cyklu jest przyglądnięcie się idei „elementów”, nie tylko w rozumieniu „części”, ale także „żywiołów”, w ujęciu bardziej metaforycznym: jako szerszego kontekstu, w jakim architektura jest produkowana i tworzona dzisiaj. Określenie „żywioł” zawiera również odniesienie do otaczającego świata, który tak mocno determinuje współczesną praktykę architektury. Proponujemy refleksję na temat „ponownego użytku”, jako ważnego wątku, który wydaje się nieodzowny w kontekście ekologicznej sytuacji świata i dyskusję na temat zmiany paradygmatu tego, czym zajmuje się architektura – czyli rekonfiguracji tytułowych elementów.

Chcemy poszerzyć rozumienie rzeczywistości architektonicznej poprzez cykl wykładów znakomitych architektów i badaczy, którzy będą mówić w Krakowie o własnej refleksji i prezentować swoją twórczość w obrębie tak szeroko zdefiniowanego tematu.

Program

25 października (środa), godz. 18.00:

Maciej Siuda, Pracownia Macieja Siudy
Drugie życie budynków
PL

 
6 listopada (poniedziałek), godz.18.00:
Robert K. Huber, zukunftsgeraeusche
Nowoczesny ponowny użytek: materiał, przesłanie, wartości
ENG
 
29 listopada (środa), godz. 18.00:
Maciej Miłobędzki, JEMS Architekci
Problemy reaktywacji
PL
 


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved