Start aktualności Corpora Dormiunt. Architekt Piłsudskiego – Adolf Szyszko-Bohusz…
POWRÓT

Corpora Dormiunt. Architekt Piłsudskiego – Adolf Szyszko-Bohusz - wystawa

14.11.2018

„Corpora Dormiunt. Architekt Piłsudskiego – Adolf Szyszko-Bohusz” to pokaz mierzący się z reprezentacją władzy w okresie międzywojennym realizowaną za pomocą środków architektonicznych. Na wystawie zostaną pokazane projekty Adolfa Szyszko-Bohusza, jednego z najważniejszych krakowskich i polskich architektów międzywojnia. Tytuł ekspozycji odnosi się do inskrypcji na baldachimie nad wejściem do krypty grobowej marszałka Józefa Piłsudskiego: „Corpora dormiunt, vigilant animae” [„Ciała śpią, dusze czuwają”].


Wystawa pokazywać będzie twórczość Adolfa Szyszko-Bohusza jako architekta Józefa Piłsudskiego na podstawie wybranych najważniejszych projektów i realizacji związanych z Marszałkiem. Przez cały okres międzywojenny wykształcony w Sankt-Petersburgu projektant był zaangażowany w budowanie wizerunku i symboliki II Rzeczypospolitej. W latach 1916–1939 Szyszko-Bohusz kierował pracami konserwatorskimi na wzgórzu wawelskim i ukształtował obecny wygląd Zamku Królewskiego. Oprócz projektów komnat zamkowych przygotował także trzy kolejne projekty przebudowy zachodniej części wzgórza na panteon narodowy oraz mauzoleum marszałka Piłsudskiego pod Wieżą Srebrnych Dzwonów wraz z baldachimem. Szyszko-Bohusz zaprojektował również Dom im. Józefa Piłsudskiego na Oleandrach w Krakowie, w miejscu wymarszu Kadrówki.
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną dwie makiety architektoniczne: panteonu narodowego na Wawelu (według koncepcji z 1919 roku) oraz Domu im. Józefa Piłsudskiego na Oleandrach (pełny projekt, który zrealizowano zaledwie w jednej trzeciej).


Na wystawie, jako dopełnienie elementów archiwalnych, będzie można zobaczyć także prace Jakuba Woynarowskiego: wideo wykorzystujące materiał ikonograficzny z pogrzebu przywódcy oraz mural inspirowany architekturą Szyszko-Bohusza oraz sarmacką Pompa Funebris.


Wystawie towarzyszy program edukacyjny:
– oprowadzania kuratorskie
– spotkanie z Jakubem Woynarowskim na wystawie (18.12, godz. 19.30)
– wykład Michała Wiśniewskiego „Architekt Piłsudskiego” w Muzeum Etnograficznym w Krakowie (16.12, godz. 18.00)
– spacer zapowiadający wystawę „Adolf Szyszko-Bohusz – architekt Piłsudskiego” (10.11.2018).

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Corpora Dormiunt. Architekt Piłsudskiego – Adolf Szyszko-Bohusz: wystawa
Organizator: Instytut Architektury
Miejsce: Kraków, Henryk Gallery, ul. Krakowska 25
Czas: 17 listopada–16 grudnia 2018
Wernisaż: 16 listopada, godz. 19.30
Kuratorzy: Dorota Lesniak-Rychlak, Michał Wiśniewski (Instytut Architektury)
Koncepcja artystyczna: Kuba Woynarowski
Projekt: Agata Wiśniewska
Produkcja: Aleksander Celusta
Współorganizacja: Henryk Gallery
Godziny otwarcia: śr.–pt. 1519, sob.–niedz. 11–18


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2023 Architekci.pl All Rights Reserved