Start aktualności Centrum Historii Politechniki Białostockiej. Wystawa…
POWRÓT

Centrum Historii Politechniki Białostockiej. Wystawa fotografii Joanny Sidorowicz Apiat na Podliaszszy

19.10.2023
Dariusz Piekut/Politechnika Białostocka

Joanna Sidorowicz, polska artystka fotografik, od kilku lat zajęła się fotografowaniem Podlasia. Jej wystawę Apiat na Podliaszszy – Aпять на Пудляшшу – Znowu na Podlasiu można oglądać na parterze budynku Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej przy Centrum Historii Politechniki Białostockiej. 

Joanna Sidorowicz przygotowując zdjęcia na wystawę odwiedziła takie miejscowości, jak: Ciełuszki, Dubicze Cerkiewne, Grabarka, Kaniuki, Kornin, Odrynki, Orla, Soce czy Trześcianka.

- Cieszymy się, że taka wystawa może gościć w naszej uczelni  - mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Myślę, że patrząc i rozpoznając znane miejsca, poznamy nowe, pełne ciepła spojrzenie, jakim obdarzyła je Joanna Sidorowicz.  

Autorka wystawy na co dzień interesuje się między innymi starą i nową architekturą, ale też portretem, krajobrazem po fotografię opowiadająca o wielokulturowości.

- Po raz pierwszy byłam na Podlasiu około 20 lat temu – mówi Joanna Sidorowicz, fotografka. – Przyjeżdżałam tu zupełnie nieświadomie, aż temat zaczął mnie wciągać, prawdopodobnie kolor.  Na Podlasiu byłam z 50 razy, weszłam w wielokulturowość, rozmawiałam z mieszkańcami i w ten sposób powstała taka wystawa. Tu mieszkają przepiękni ludzie, serdeczni, choć często prości.  Okazało się, że można poznać bardzo dużo ciekawych historii. Podlaskie jestniesamowite, takie z wielkim sercem, optycznie kolorowe i bardzo wielokulturowe Jeszcze jest dużo do zobaczenia, tych miejsc, tych wsi są tutaj tysiące i w każdą warto wejść, bo to zawsze jest coś nowego.

O inspiracjach Podlasiem dla przyszłych architektów i architektów krajobrazu autorka wystawy oraz dr inż. arch. Magdalena Sulima i mgr inż. arch. Marta Baum rozmawiała ze studentami kierunków architektura oraz architektura krajobrazu. 

- To poszerzenie oferty dydaktycznej skierowane głównie do studentów kierunków architektura krajobrazu i architektura, bo na tych kierunkach prowadzone są zajęcia z zakresu architektury wsi i krajobrazu Podlasia – wyjaśnia dr inż. arch. Maciej Kłopotowski, Dyrektor Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego. – Fotografka patrzy na nasz region z zewnątrz. Rozmawialiśmy o tym,  czy rzeczywiście Podlasie tak wygląda, czy jesteśmy aż tak barwni jak na tych fotografiach, ale też czy znamy miejsce, z którego pochodzimy i czy czujemy wartość tego regionu, wartość naszej rodzimej kultury, tradycji, naszej architektury, czy naszej przyrody Czy mamy pomysł na to, by ją sprzedawać turystycznie i czy mamy pomysł na to by ją chronić. Studenci Politechniki Białostockiej mogą nauczyć się, jak projektować z poszanowaniem lokalnego dziedzictwa.

Studenci Politechniki Białostockiej doceniają inicjatywy Uczelni wykraczające poza program studiów.

- Taka wystawa może inspirować - mówi Izabela Kozak, studentka V semestru architektury krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. - Projektując ważne jest także otoczenie tego projektu. W naszym zawodzie, czy to inwentaryzując, czy projektując często też robimy zdjęcia.  Dobrze było porozmawiać z osobą, która takie zdjęcia robi. Taka wystawa rozwija mnie i inspiruje jako studentkę. Na kierunku architektura krajobrazu takie wydarzenia kulturalne, różnego typu wystawy są naprawdę bardzo popularne.

Urodą zdjęć zachwyciły się także Agata Szymanowska i Natalia Miłosz z kierunku architektura krajobrazu. 

- Warto wiedzę o regionie i jego kulturze wykorzystać w przyszłych pracach projektowych – potwierdza Agata Szymanowska. 

Wystawę fotografii Joanny Sidorowicz Apiat na Podliaszszy – Aпять на Пудляшшу – Znowu na Podlasiu będzie można oglądać do 26 listopada 2023 roku przy Centrum Historii Politechniki Białostockiej na parterze budynku Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej przy ul. Wiejskiej 45C.

Jerzy Doroszkiewicz

Joanna Sidorowicz – polska artystka fotografik urodzona we Wrocławiu. Związana z częstochowskim środowiskiem artystyczno-fotograficznym. Fotografuje od 2005 roku. Jest to fotografia wielotematyczna od starej i nowej architektury poprzez portret, krajobraz po fotografię opowiadająca o wielokulturowości. Do tej pory wiele czasu poświęcała tematom związanym z kulturą żydowską, szczególnie z chasydyzmem. Na swoi koncie ma ponad 140 wystaw, w tym ponad 90 indywidualnych.


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2023 Architekci.pl All Rights Reserved