Start aktualności Architektura w fotografii Czesława Olszewskiego w Muzeum…
POWRÓT

Architektura w fotografii Czesława Olszewskiego w Muzeum Miasta Gdyni

05.01.2017

Na wystawie prezentowanej w Muzeum Miasta Gdyni oglądać można dzieła jednego z najlepszych fotografów architektury. (do 26.02.2017 roku)

Czesław Olszewski fotografował architekturę od lat 20. XX wieku, publikując swoje zdjęcia w najważniejszych polskich czasopismach z dziedziny architektury i sztuki: „Architekturze i Budownictwie” oraz ekskluzywnym magazynie „Arkady”. Dzięki temu jego fotografie współkształtowały wyobrażenie odbiorców na temat nowoczesnej architektury.  

Szczęśliwie ocalały z wojny zespół negatywów i pozytywów Olszewskiego przechowywany w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie liczy ogółem 6741 wielkoformatowych negatywów, około pięć tysięcy prac to zdjęcia architektury. Z tego zbioru pochodzi 50 eksponowanych fotografii, podzielonych na trzy grupy: Gdynię, Warszawę i Ciechocinek. W każdej z nich znaleźć można dokumentację znakomitych obiektów architektonicznych, będących symbolem nowoczesnego i dynamicznie rozwijającego się państwa. To właśnie prace Olszewskiego najlepiej oddają charakter epoki, oraz tzw. „stylu międzynarodowego”, tworzonego przez generację wybitnych architektów, przyczyniając się jednocześnie do estetyzacji modernistycznej architektury.

Ekspozycja przybliża zbiór twórczości Olszewskiego zrealizowany w okresie międzywojennym. Wszystkie prace pochodzą z archiwum IS PAN, w którym znajduje się ponad 6 tys. wielkoformatowych negatywów tego fotografa, z czego na wystawę wybrano pięćdziesiąt z nich, by pokazać niezwykły kunszt artystyczny i ogromną wartość dokumentalną tych dzieł. Zaprezentowane fotografie wykonane zostały w trzech miejscach: Gdyni, Warszawie i Ciechocinku. W każdej z tych grup znajdziemy dokumentację znakomitych obiektów architektonicznych, będących symbolem nowoczesnego i dynamicznie rozwijającego się państwa. To właśnie prace Olszewskiego najlepiej oddają charakter epoki, oraz tzw. „stylu międzynarodowego”, tworzonego przez generację wybitnych architektów, przyczyniając się jednocześnie do estetyzacji modernistycznej architektury. Architektoniczny wzorzec białej bryły, utrwalany był w znacznym stopniu przez fotografie Olszewskiego reprodukowane w wielu najbardziej opiniotwórczych czasopismach epoki z dziedziny architektury. Na wystawie gratkę będzie stanowić grupa fotografii z wnętrz modernistycznych obiektów, w tym z budynku gdyńskiego sądu. Wszystkie pokazywane zdjęcia dają unikatową szansę na zapoznanie się z rzadko prezentowanym zbiorem, a jednocześnie dają widzom możliwość niezwykłego przeżycia estetycznego oraz odbycia nostalgicznej podróży w czasie.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:
– oprowadzania kuratorskie: 08.01, 29.01 (oprowadzanie tłumaczone na język migowy) – zawsze o 14:00
– weekendowe rodzinne warsztaty FOTO-model – 19.11. godz. 11:00
– wykład dra Jacka Friedricha „Fotograficzne portrety architektury” 8.12 godz. 18:00
– spacer foto-architektoniczny ze Stanisławem Składanowskim 10.12,21.01 godz. 10
– warsztaty dla młodzieży: Foto-lab 18.01, 25.01 godz. 12:00
– Ferie w Muzeum 24-27.01.2017 r
– warsztaty dla seniorów „Obrazy malowane światłem” 08.02. godz. 11:00
– finisaż wystawy z udziałem prof. Marty Leśniakowskiej IS PAN 26.02 godz. 14:00


do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2023 Architekci.pl All Rights Reserved