Start aktualności Architektura nurtu art déco na terenie województwa…
POWRÓT

Architektura nurtu art déco na terenie województwa kujawsko-pomorskiego – wykład prof. Michała Pszczółkowskiego

06.04.2023

Po parysku, krakowsku i zakopiańsku. Architektura nurtu art déco na terenie województwa kujawsko-pomorskiego – wykład prof. Michała Pszczółkowskiego

25.04.2023 (wtorek), godz. 18.00

wstęp wolny

Tzw. szkoła krakowska – polski wariant popularnego w latach 20. XX w. stylu art déco – posługiwała się stylizacją form ludowych (przede wszystkim zakopiańskich) pod wpływem estetyki nowoczesnych kierunków w sztuce: kubizmu, ekspresjonizmu, futuryzmu i polskiego formizmu. Efektem były struktury zgeometryzowane, pryzmatyczne, kryształkowe lub tzw. kozikowe. Szczególną popularnością ta stylistyka cieszyła się zwłaszcza w drugiej połowie lat 20., co było pokłosiem Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 r. Polska grupa artystów odniosła na niej olbrzymi sukces, zdobywając łącznie 172 nagrody – najwięcej spośród reprezentantów wszystkich krajów biorących w niej udział. Dzięki temu „polskie art déco” zaczęło uchodzić wręcz za znak firmowy II Rzeczypospolitej.
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w międzywojniu powstało sporo interesujących realizacji w duchu „polskiego art déco”. Na wykładzie zostaną omówione najciekawsze z nich. Architektura nawiązująca do tej stylistyki stanowi wprawdzie jedynie niewielki procent całości budownictwa regionu, jednak decyduje ona o specyfice poszczególnych realizacji, nadając im indywidualnego zabarwienia. W rezultacie estetyka „szkoły krakowskiej" stanowi ważną część  międzywojennej architektury regionu.

Michał Pszczółkowski – doktor habilitowany nauk technicznych w zakresie architektury i urbanistyki, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Autor licznych publikacji na temat historii architektury i ochrony zabytków. W 2017 r. został laureatem Nagrody im. Oskara Haleckiego w X edycji konkursu „Książka Historyczna Roku” (głosowanie czytelników w kategorii: najlepsza książka naukowa za publikację „Kresy nowoczesne. Architektura na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej 1921–1939”).

 


Autor:

Natalia Cieślak
info@wozownia.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved