Start aktualności ARCHITEKTURA NIEZRÓWNOWAŻONA: CALL FOR PAPERS
POWRÓT

ARCHITEKTURA NIEZRÓWNOWAŻONA: CALL FOR PAPERS

02.03.2016

Fundacja Bęc Zmiana zaprasza do składania propozycji tekstów do tomu, który będzie towarzyszył tegorocznej edycji cyklu Synchronizacja. Książka będzie kolejną monografią po tomach: „Architektura XXI wieku”, „Chwała miasta” (2012), „Miastozdrój” (2013), „My i oni” (2014), „Konkret” (2015). Propozycje tekstów (abstrakt nie dłuższy niż 500 słów) prosimy nadsyłać do 31 marca 2016 na adres bec@beczmiana.pl z dopiskiem „Synchronizacja 2016”.

Mają to być teksty (o długości między 20 a 40 tys. znaków ze spacjami), które będą odnosić się do zjawiska „architektury niezrównoważonej” nie tylko na poziomie analizy teoretycznej, ale które potraktują wybrany przez autora/autorkę przypadek jako okazję do opisania zjawiska, które nazywamy architekturą/urbanistyką niezrównoważoną – dialektyki tworzenia i destrukcji pozwalającej dostrzec co kryje się za pilnowaniem i przekraczaniem zasad. Termin nadsyłania tekstów, które zostaną wybrane do monografii, to północ 30 czerwca 2016. Termin publikacji książki: październik 2016 r. Autorzy wybranych do publikacji tekstów otrzymają honorarium w wysokości 350 PLN netto.

"Przez architekturę oraz urbanistykę niezrównoważoną rozumiemy wszelkie próby odejścia od formatów i strategii wynikających z przyjętych poprawności projektowych, planistycznych, energetycznych i wszystkich praw, które wyznaczają dziś normy przyjęte w architekturze zachodniej uformowanej wokół dominującej XX wieku tradycji modernistycznej.

Punktami odniesienia w takim myśleniu o architekturze mogą być m.in. futurologia przełomu lat 60. i 70., gigantomania i architektury władzy, monokulturowość przestrzeni miejskich i jej podłoża, wyburzenia dla nowej architektury i granice ochrony konserwatorskiej, architektura rozpaczliwa (tymczasowe i efemeryczne projekty realizowane dzięki dotacjom na zapobieganie katastrofom, negatywnym skutkom migracji, a także na działania kulturalne) oraz agresywne, choć niewidzialne elementy istotne w odbiorze charakteru przestrzeni. To projekty budowy nowych miast na surowym korzeniu, jak Fordlandia, czyli miasto Henry’ego Forda zbudowane w środku puszczy Amazońskiej czy też to co Mike Davis nazywa współczesnymi „złowieszczymi rajami” od Las Vegas przez Dubaj po Tokio. To zarówno wielkie, monumentalne inwestycje, jak i małe interwencje, które ujawniają przyczyny i formy manifestowania się niestabilności w projektowaniu czy też przestrzeni. Ale to również pojęcie, które pozwala przyjrzeć się sposobom i obszarom ograniczania wyobraźni architektów urbanistów czy innych aktorów (współ)tworzących przestrzeń, a równocześnie szansa na poszukiwanie rozwiązań, które nie znają wstydu ani ograniczeń."

Redakcja: Bogna Świątkowska, Kacper Pobłocki
Wydawca: Fundacja Bęc Zmiana
www.synchronicity.pl / www.beczmiana.pl


Autor:

Bęc Zmiana
ada@beczmiana.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved