9 listopada 2018 – 10 lutego 2019, Finisaż wystawy Architektura niepodległości w Europie Środkowej 10 lutego 2019
Kuratorzy: Łukasz Galusek, dr Żanna Komar, Helena Postawka-Lech, dr Michał Wiśniewski, Natalia Żak
Zakończenie pierwszej wojny światowej wielu narodom Europy Środkowej przyniosło wolność, dla innych zaś oznaczało głębokie zmiany dotychczasowych ram życia politycznego i gospodarczego. Zniszczenia wojenne, przesunięcia granic oraz zderzenie z nowymi realiami politycznymi odcisnęły piętno na rozwoju kultury oraz kształcie architektury tej części kontynentu w kolejnych dekadach.
Wystawa przybliża główne wątki, wokół których ogniskowało się życie architektoniczne Europy Środkowej w tym okresie. Poszukiwanie nowych wzorów ikonografii narodowej i symboli państwa, zaznaczanie swojej obecności na mapie kontynentu, w krajobrazie regionów i miast, chęć stworzenia nowych szans dla rozwoju społecznego – to tylko kilka spośród fenomenów, które kształtowały krajobraz kulturowy Europy Środkowej tego czasu. Obok tych najciekawszych i najważniejszych powojennych realizacji wystawa wydobędzie także mniej znane przykłady, aby odpowiedzieć na pytanie o różnice i podobieństwa w rozwoju architektury państw, które zaistniały na mapie Europy po 1918 roku.
Zapraszamy na finisaż 10 lutego 2019, w programie którego znajdą się m.in. oprowadzanie z kuratorami oraz warsztaty dla najmłodszych. Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.
Program finisażu wystawy Architektura niepodległości w Europie Środkowej
Program finisażu wystawy Architektura niepodległości w Europie Środkowej
- godz. 12.00 – oprowadzanie z dr. Michałem Wiśniewskim, kuratorem wystawy
- godz. 12.30 – warsztaty dla dzieci Bajki robotów
- godz. 14.00 – oprowadzanie z Łukaszem Galuskiem, kuratorem wystawy
- godz. 16.00 – oprowadzanie z przewodnikiem w języku ukraińskim