Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wykład
Amalii Reisenthel
Architektura i tożsamość
Wrocławskki trop po żydowskim cmentarzu
poświęcony architektonicznym wyrazom procesów transformacji, jakim podlegała społeczność żydowska w Prusach/Cesarstwie Niemieckim w okresie swojej emancypacji w XIX wieku.
13/12/2018 g. 17.00
ul. Bernardyńska 5
Przykład gminy żydowskiej miasta Breslau okazuje się idealnym punktem wyjścia do tego rodzaju poszukiwań. Analizując zabudowę cmentarza żydowskiego, mieszczącego się przy dzisiejszej ul. Ślężnej we Wrocławiu, dr Amalia Reisenthel przedstawi, w jaki sposób nowo powstały odłam judaizmu liberalnego, odcinając się od ortodoksji swoich przodków, znalazł adekwatne formy architektoniczne dla zaprezentowania swojego miejsca w społeczeństwie. Amalia Reisenthel urodziła się we Wrocławiu w 1946 r. Jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, którą ukończyła w 1969 roku (dyplom w katedrze architektury użyteczności publicznej u prof.J. Duchowicza). Jej rodzice - Artur Leon Sznajder i Bronisława Sznajder z d. Bren - jako jedyni ocaleni ze swoich rodzin przeżyli okupacje i Shoa w ukryciu na Wołyniu, a po wojnie zamieszkali we Wrocławiu. W 1971 r. po nagonce antysemickiej związanej z wydarzeniami Marca’68 Amalia opuściła Polskę i osiedliła się w Monachium/RFN.
W latach 1972-2009 pracowała jako architekt i designer. W 2014 r. obroniła prace doktorska na Wydziale Architektury Politechniki Monachijskiej TUM u prof. W. Nerdingera. Tematem pracy było wyrażanie tożsamości żydowskiej mniejszości narodowej przez ich budowle w XIX w. na przykładzie architektury cmentarza żydowskiego przy ul. Ślężnej we Wrocławiu. W 2015 praca ta została opublikowana w jęz. niemieckim przez prestiżowe wydawnictwo naukowe LIT Verlag w Braunschweigu. Od 2011 r. Amalia Reisenthel mieszka w Haifie/Israel.