Start aktualności Architektura BUDMY
POWRÓT

Architektura BUDMY

10.01.2018

Każdy budynek, plac, park, wszystko powstało najpierw w wyobraźni, którą przelano na papier, zaprojektowano i wybudowano. To tylko od wizji projektanta, architekta, jego wyobraźni i wrażliwości na otaczającą go przestrzeń zależy, jaki będzie efekt końcowy. Czy tropem Ludwiga Mies van der Rohe – „Mniej znaczy więcej”, lub wręcz odwrotnie – „Mniej znaczy nudniej” według Roberta Venturiego, architektura powinna służyć ludziom, być dobrze dopasowana do otoczenia, funkcjonalna, czerpiąca z historii danego miejsca, ale też uwzględniająca przyszłość i zmieniające się przyzwyczajenia.  W jakim kierunku zmierza architektura w Polsce, jakie są trendy, pomysły, realizacje? Tego dowiemy się w Poznaniu, podczas targów BUDMA.

Odkrywając poznański „Bałtyk Tower”

Na panoramie stolicy Wielkopolski, w samym jej sercu, stanął niedawno budynek, który zdecydowanie zwraca na siebie uwagę. Dla jednych niezrozumiała bryła, dla innych architektoniczny majstersztyk. Przyglądając się jednak bliżej, dostrzec możemy szczegóły, które odsłaniają ideę powstania jednego z ciekawszych, charakterystycznych budynków w Polsce. „Pytany o Bałtyk zawsze mówię, że za kilka lat będzie to wizytówka Poznania, tak jak stała się nią iglica na Targach, jak jest ratusz. Bałtyk nie jest klasycznym budynkiem, który domyka osie widokowe. To więcej niż budynek, to struktura, która wyrosła przy Kaponierze. I to struktura nietypowa, frapująca. W nocy, gdy zostanie rozświetlony będzie płonął jak pochodnia. Wyobrażam sobie, że będzie wyglądał zjawiskowo.” – mówi Piotr Kostka, prezes SARP. „Budynek ma wcięcia w dolnych kondygnacjach, które sprawiają, że z każdej strony wygląda inaczej. Sama struktura, kadrowanie przestrzeni, zamykanie osi jest naprawdę przemyślane i zrobione z dużą kulturą. To nie jest typowy, sztampowy budynek biurowy typu office tower z przeszkleniami” – dodaje.

Co przyświecało twórcom poznańskiego Bałtyk Tower, uznanej na całym świecie pracowni architektonicznej? Kulisy powstania nowoczesnego, odważnego jak na poznańskie standardy budynku, poznamy już w drugi dzień targów BUDMA. Gościem specjalnym będzie holenderska pracownia MvRdV, tworząca nietypowe realizacje, które projektowane są zawsze od nowa, bez używania środków już raz wypowiedzianych.

Tajemnica sukcesu tkwi w interpretacji pomysłów i zrozumieniu

Jak kreatywność i wrażliwość na sztukę przełożyć na sukces w biznesie? Odpowiedź na to pytanie zdradzi Aranour Djalali, założyciel i Dyrektor Generalny pracowni DNA Barcelona Architects!

DNA Barcelona Architects to pracownia architektury, planowania krajobrazu, wnętrz i designu. 30 profesjonalistów jest odpowiedzialnych za prowadzenie innowacyjnych projektów architektonicznych w Hiszpanii, Afryce Północnej i Środkowej, na Bliskim Wschodzie, w Azji Południowej i Ameryce Środkowej.

Opowiedzmy o przestrzeni

Stałym miejscem w kalendarzu wydarzeń skierowanych do architektów podczas targów BUDMA jest debata architektoniczna. Tegoroczne spotkanie z udziałem twórców zajmujących się m.in. opisywaniem i popularyzacją wiedzy o architekturze i urbanistyce odbędzie się pod hasłem „Opowiadanie Przestrzeni”. Zaproszeni goście podejmą próbę odpowiedzi na klika pytań, m.in. w jaki sposób opowiadać o przestrzeni, z których mediów korzystać, jakim językiem przekazywać informacje i do kogo je kierować? Podjęta zostanie także kwestia edukacji i stanu wiedzy o architekturze u przeciętnego polskiego odbiorcy.

Debatę poprowadzi znany, ceniony krytyk architektury, dziennikarz Jakub Głaz.

Projekty, realizacje na jednym metrze

1m/ARCH to nowa propozycja targów BUDMA skierowana nie tylko do architektów, lecz także do wszystkich, których architektura, ta mała i duża, użytkowa i komercyjna może zainspirować przy realizacji nowych inwestycji. Blisko 130 pracowni i biur architektonicznych zaprezentuje swoje prace, projekty i realizacje.

Wśród nich m.in.: EGO-Studio, Unica Design, ARH Plus, A Plus D, Monikadesign, ELD, eKodama Architektura, Vilanette, BXBstudio, Studio Trzy Czwarte, K-M-A, KULArchitekci, GPT Architekci, Doomo, Metaformalni, APX Architekci, Neo Art, Spacelab, Insomia, URBA i wielu, wielu innych. To tutaj porozmawiamy z twórcami projektów i dowiemy się, jakie materiały budowlane były brane pod uwagę przy ich realizacjach.

Architektura tradycyjnie rysowana

To już 4. edycja konkursu Szkice Architektoniczne, w którym uczestnicy zmierzą się wyzwaniem polegającym na przygotowaniu odręcznego rysunku, prezentującego wpływ wybranych technologii i materiałów na jakość, wygląd oraz charakter architektury. Tym razem zadaniem studentów architektury jest przedstawienie „Człowieka w przestrzeni” za pomocą tradycyjnych technik, wykorzystując ołówek, rapidograf, pióro, marker lub kredkę.

„Obowiązujący program zajęć na uczelniach wyższych odsuwa rysunek odręczny na dalszy plan, co sprawia, że młodzi architekci zatracają umiejętność posługiwania się techniką tradycyjną. Projekty architektoniczne najczęściej zaczynały się od wykonania szkicu, przelania na papier swoich emocji, wizji obiektu, dlatego poprzez konkurs staramy się promować tą nieco dziś zapomnianą umiejętność, wciąż istotną w naszym zawodzie. Tegoroczny motyw przewodni konkursu "Człowiek w przestrzeni" daje uczestnikom praktycznie nieograniczone pole manewru do zaprezentowania możliwości swojej wyobraźni”. -mówi Ryszard Gruda, Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP. 

Spośród kilkudziesięciu nadesłanych prac, do ścisłego finału wybranych zostanie tylko dziesięć. Podczas targów BUDMA poznamy natomiast trójkę zwycięzców, wybranych przez eksperckie Jury  złożone z czołowych polskich architektów, grafików oraz artystów plastyków. Spośród nominowanych prac będziemy mogli wybrać naszego faworyta w otwartym głosowaniu, a autor pracy otrzyma specjalną „Nagrodę Publiczności”.

Organizatorem wydarzeń skierowanych do architektów są Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Izba Architektów RP. 


Autor:

Miłosz Zagórski
Milosz.Zagorski@mtp.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

PRZEGLĄD PRASY

nastepne »

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2023 Architekci.pl All Rights Reserved