Architektki to projekt, którego celem jest odkrywanie historii warszawskich architektek i reinterpretacja ich dorobku przez międzypokoleniowe zespoły.
Do 31 października trwa nabór młodych uczestniczek – architektek. Aby wziąć udział w projekcie, należy wypełnić formularz.
W ramach projektu pięć międzypokoleniowych duetów architektek zreinterpretuje prace wybranych historycznych architektek, które wpłynęły na rozwój Warszawy.
Zaproszenie do projektu przyjęły:
- Małgorzata Kuciewicz (CENTRALA) – wspólnie z Simone De Iacobisem tworzy CENTRALĘ, warszawskie studio architektoniczno-badawcze, które zajmuje się reinterpretacjami i interwencjami przestrzennymi dążącymi do odnowienia języka architektury. W swojej praktyce badań architektonicznych przyglądają się relacji architektury ze zjawiskami naturalnymi. Architekturę rozumieją jako proces, traktując grawitację, obieg wody oraz zjawiska atmosferyczne i astronomiczne jako jej budulec.
Zainteresowana pamięcią i materialnością architektury CENTRALA stymuluje debatę publiczną na temat ochrony powojennego dziedzictwa architektonicznego. Czerpiąc wiedzę ze spuścizny warszawskich projektantów (takich jak Zofia i Oskar Hansenowie, Viola i Jacek Damięccy czy Alina Scholz) przywracają zapomnianą ekspertyzę architektoniczną: gramatykę Polskich projektów wystaw z lat 50. i 60. XX w., współdzielony słownik powojennego modernizmu, zastosowanie hydrobotaniki w architekturze.
- Natalia Paszkowska (WWAA) – architektka, absolwentka WAPW, projektantka przestrzeni wystawienniczych, architektury wnętrz, współzałożycielka pracowni WWAA. Współautorka m.in Polskiego Pawilonu Expo w Szanghaju (2010), Służewskiego Domu Kultury (2013), planu urbanistycznego Soho Factory, w tym budynków mieszkalnych Rebel One (2013) i Verbel (2018), pawilonu tymczasowego Stacja Mercedes (2013-16), a także ekspozycji stałej w Centrum Scenografii Polskiej w Muzeum Śląskim, Galerii Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie, wystawy stałej Muzeum Historii Polskiej, wnętrz publicznych m.in. Hotelu Raffles Europejski. Angażuje się także w projekty okołoarchitektoniczne, takie jak ‘Nowa Aleja Tysiąclecia’ (2018, projekt praskiej velostrady), czy opracowanie standardów funkcjonalnych dla nowo projektowanych warszawskich szkół i przedszkoli. Jej działania zostały wielokrotnie docenione, m.in Nagrodą m.st. Warszawy, Nagrodą Architektoniczną Polityki czy nagrodą indywidualną PKN Orlen w kategorii “architektura i design”.
- Marta Sękulska-Wrońska (WXCA) – CEO, partner pracowni WXCA, jednej z największych i najbardziej znanych polskich pracowni architektonicznych. Prezes Oddziału Warszawskiego SARP oraz członkini Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Izby Architektów RP. Odpowiadała za takie projekty jak: Pawilon Polski na Wystawę Światową Expo 2020 w Dubaju czy Kompleks Muzealny na Cytadeli Warszawskiej, jeden z największych i najnowocześniejszych zespołów powstających współcześnie w Europie. Projekty, których była współautorką, nominowane były do Mies van der Rohe Award: Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry i Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej. Jej pracownia może pochwalić się też zwycięstwami w prestiżowych, konkursach architektonicznych – m.in. na Bałtycki Park Sztuki-Pärnu, Muzeum Powstania Wielkopolskiego-Poznań, Muzeum Książąt Lubomirskich-Wrocław czy Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej-Lublin, a także projektami obiektów komercyjnych i publicznych przestrzeni miejskich. Na co dzień zarządza nie tylko dynamiczną firmą, ale i współtworzy kreatywny zespół złożony z niezwykłych osobowości, architektów o różnych specjalizacjach, którzy uzupełniają się, razem stanowiąc o renomie WXCA.
- Aleksandra Wasilkowska (wasilkowska.com) – architektka, scenografka,. Pracowała w paryskim biurze Francois Roche – R&Sie(n), od 2007 roku prowadzi pracownię architektoniczną w Warszawie. W 2010 roku Wasilkowska reprezentowała Polskę na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji projektem Emergency Exit (wspólnie z Agnieszką Kurant). Jej projekty i instalacje były prezentowane m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Co widać. Polska sztuka dzisiaj), Narodowej Galerii Zachęta, Instytucie Awangardy, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Tbilisi, Nowym Teatrze i Teatrze Narodowym w Warszawie, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Muzeum Guggenheima w Nowym Yorku, Seoul Art Center w Korei, a także wyróżniane w konkursach między innymi na modernizację Placu Grzybowskiego w Warszawie, ogrodu w Pontivy we Francji i najlepszą przestrzeń teatralną na festiwalu Boska Komedia w Krakowie
- Anna Zawadzka-Sobieraj (mech.build) – socjolożka, aktywistka, współwłaścicielka pracowni architektury ekologicznej https://mech.build/, od 2019 roku w Zarządzie OW SARP, pełnomocniczka ds. budownictwa naturalnego, skarbnik; członkini Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP, IARP oraz OSBN. W projektach mech.build wraz z Janem Dowgiałło używa materiałów o zamkniętym obiegu- naturalnych, recyklingowych, ekologicznych systemów i technologii. Pracuje w przestrzeni miejskiej łącząc działania projektowe z kompetencjami socjologicznymi, realizuje projekty oparte o partycypację, dialog z użytkownikami i konsultacje społeczne. W tym roku akademickim gościnnie prowadzi przedmiot dla studentów specjalizacji sztuki społeczne (Animacja Kultury) IKP Uniwersytetu Warszawskiego, projektując i budując z recyklingowych materiałów z dawnej szkoły. Od kilku miesięcy pracuje z władzami miejskimi Durres, w Albanii, nad wprowadzeniem budownictwa naturalnego.
W trakcie trwania projektu staną się one mentorkami dla młodszych koleżanek, wyłonionych w otwartym naborze. Proces mentoringowy przygotowała firma Kirov & Partners, której trenerki będą wspierać architektki podczas serii spotkań i warsztatów.
Projekt ma również na celu odnalezienie i uhonorowanie architektek starszego pokolenia, których twórczość nie była dotąd należycie doceniona.
Rezultatem projektu będzie wystawa prezentująca dorobek warszawskich architektek w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury w 2024 roku.
Przesłanie zgłoszenia do projektu jest jednoznaczne z zaakceptowaniem regulaminu naboru oraz klauzuli RODO Stowarzyszenia Artanimacje.
Więcej https://pawilonzodiak.pl/architektki-nabor-do-projektu/