Start aktualności Architekci w coraz lepszych nastrojach, przewidują…
POWRÓT

Architekci w coraz lepszych nastrojach, przewidują stabilizację rynku w 2024 roku

20.04.2024

 

54% architektów (wzrost o 6 pkt. proc.) dobrze ocenia sytuację rynkową swojego biura architektonicznego, a 45% przewiduje, że popyt na usługi biur architektonicznych w 2024 roku będzie na takim samym poziomie jak w 2023 roku – wynika z raportu firmy BCMM - badania marketingowe sp. z o.o.

Instytut BCMM – badania marketingowe, w ramach cyklicznego projektu badawczego branży budowlanej OMNIBUD, zapytał architektów o ocenę sytuacji rynkowej ich biura architektonicznego pod kątem realizacji i pozyskania zleceń. Z najnowszego raportu BCMM wynika, że nastroje architektów po raz kolejny polepszyły się. Odsetek badanych architektów oceniających bardzo dobrze lub raczej dobrze sytuację rynkową biura architektonicznego osiągnął wartość 54%. W poprzedniej fali badania, przeprowadzonej jesienią 2023 roku, ten odsetek wyniósł 48%, a przed rokiem – wiosną 2023 roku – osiągnął wartość tylko 43%.

 

Pytanie: Jak ocenia Pani/Pan obecną sytuację rynkową Państwa biura architektonicznego? 

Polepszenie się nastrojów architektów obserwowane jest szczególnie w mniejszych pracowniach,
o zatrudnieniu do 3 architektów, w których zanotowano wzrost wskaźnika optymizmu z 47% do 53%.

Wśród większych biur architektonicznych (4 i więcej architektów), odsetek oceniających dobrze sytuację rynkową nie zmienił się istotnie (54%), natomiast znacząco zmniejszyła się grupa, która negatywnie ocenia koniunkturę (z 16% do 9% - bardzo źle i raczej źle).

 

 

 

 

 

 

Dominująca grupa badanych architektów (45%) przewiduje, że popyt na usługi biur architektonicznych w 2024 roku będzie na takim samym poziomie jak w 2023 roku. Co czwarty respondent prognozuje wzrost popytu, a 21% badanych uważa, że popyt na ich usługi w 2024 roku będzie mniejszy niż w poprzednim roku.

 

 

Podzielone są opinie badanych co do kształtowania się cen usług architektonicznych
w najbliższym roku: blisko połowa architektów (47%) przewiduje wzrost cen, a 40% uważa, że ceny pozostaną na podobnym poziomie jak w 2023 roku.

 

Badanie zrealizowano w ramach cyklicznego badania omnibusowego rynku budowlanego BCMM OMNIBUD w marcu i kwietniu 2024 roku techniką wywiadu telefonicznego CATI na reprezentatywnej próbie N=300 architektów projektujących budynki mieszkalne i/lub niemieszkalne.

 


Autor:

Aleksander Buczkowsk
abuczkowski@bcmm.com.pl, tel. 606-638-705.


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved