Start aktualności APEL DO POLSKICH ARCHITEKTÓW
POWRÓT

APEL DO POLSKICH ARCHITEKTÓW

01.03.2022

Koleżanki, Koledzy,

 

Czas, gdy rosyjska agresja próbuje pozbawić wolności naszych sąsiadów UKRAINĘ, wymaga naszej deklaracji poparcia i solidarności adresowanej do tych, którzy poddani zostali opresji wojny. 

Demokratycznie rozwijająca się państwowość stanęła wobec siły wroga chcącego pozbawić JEJ szans rozwoju, zniszczyć infrastrukturę społeczną, zastopować inwestycje budujące przestrzenne struktury kraju.

Heroiczna obrona prowadzona przez Obywateli Ukrainy dowodzi ogromnej siły i woli trwania w wolnym i rozwijającym się Państwie.

Uznając te wartości za motywujące nas architektów do zademonstrowania poparcia dla Ukraińskich Kolegów w profesji, zwracam się do Polskich Architektów o współdziałanie w zakresie możliwości zachowania ciągłości pracy zawodowej naszych wschodnich sąsiadów. ONI – pozbawieni szansy prowadzenia projektów we własnych pracowniach, skazani na czasowy pobyt w Polsce, potrzebują również wsparcia w zakresie organizacji nowych stanowisk pracy.

Realizując postulaty zgłoszone w imieniu Zarządu Oddziału Warszawskiego SARP przez Koleżankę Martę Sękulską-Wrońską, Kolegów Szymona Wojciechowskiego i Pawła Kobylańskiego, wreszcie Zarząd Główny Stowarzyszenia apeluję, aby w Waszych biurach i pracowniach projektowych mogli ONI realizować ICH zawodową misję. 

O powstaniu takiej możliwości - uzyskania pracy, czy stworzenia dla Nich stanowisk, na których mogliby kontynuować własne projekty - informujcie proszę Wasze macierzyste Oddziały SARP.  Oferta taka zostanie niezwłocznie przekazana przybywającym do Polski Ukraińskim Architektom i stanie się dowodem środowiskowej solidarności. 

Pokaże, że nie jesteśmy obojętni na tragedie dotykające poszczególne osoby i kraj najechany przez wroga, oraz że chcemy podobnie jak Ukraińscy Architekci współuczestniczyć w Jego odbudowie po zniszczeniach wojennych. 

Mam nadzieję, że stanie się to również w oparciu o projekty powstałe w pracowniach Polskich Architektów udostępnionych Koleżankom i Kolegom emigrującym z Ukrainy.

 

Jerzy Grochulski

p.o. Prezesa SARP


Autor:

Jerzy Grochulski


do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved