Start aktualności Anna Cymer – Przestrzenie niechciane. O miejscach…
POWRÓT

Anna Cymer – Przestrzenie niechciane. O miejscach i budynkach, których chcemy się pozbyć i dlaczego

04.07.2024

W Galerii Bielskiej BWA kolejne wydarzenie w cyklu PRZESTRZENIE MIASTA, poświęconym architekturze, urbanistyce, miejskości. W sobotę, 6 lipca o godz. 16.00, Anna Cymer – historyczka i pasjonatka architektury, autorka książek o polskiej architekturze powojennej – opowie o niechcianych przestrzeniach.

Anna Cymer:

W kulturze europejskiej miasta są tworami kształtującymi się przez wiele wieków, w procesie nawarstwień, nieustannego rozwoju i zmian, znikania jednych obiektów i pojawiania się nowych. Czy to dlatego szczególnie cenimy te gmachy czy miejsca, w których czuć ducha przeszłości? Chętniej stajemy w obronie wiekowego, choć przeciętnej jakości budynku niż doskonale zaprojektowanego obiektu o znacznie krótszym życiorysie. Jak zmieniają się gusty i potrzeby mieszkańców miast? Co robić z budynkami, które w danym pokoleniu nie cieszą się uznaniem? Co powinno być zabytkiem, a co można usunąć z krajobrazu? Czy warto doceniać też te młodsze „warstwy” miasta?

Anna Cymer – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Historyczka i pasjonatka architektury, o której od dwóch dekad pisze, opowiada i którą fotografuje. Podobno „kocha architekturę z wzajemnością”, szczególnie tę (niesłusznie) uważaną za mniej wartościową czy wręcz brzydką. Autorka książek „Architektura w Polsce 1945–1989” i „Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji”.

--- 

Od czerwca do sierpnia 2024 roku Galeria Bielska BWA, samorządowa instytucja kultury miasta Bielska-Białej, zaprasza na spotkania z ekspertkami i ekspertami, panele dyskusyjne, oprowadzania i warsztaty pod hasłem Przestrzenie miasta. W trakcie wakacyjnych dyskusji nie zabraknie też pytania o przyszłość obecnej siedziby galerii. W budynku o wieloletniej historii coraz trudniej jest organizować wystawy i wydarzenia, dlatego rodzi się pytanie, jak powinna wyglądać ewentualna rozbudowa Galerii Bielskiej BWA? 

Namysł nad otoczeniem miejskim jest szczególnie ważny w Bielsku-Białej, mieście starającym się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jednym z haseł przewodnich kandydatury miasta jest słowo „dobrostan”, co bezpośrednio wiąże się z tematyką cyklu Przestrzenie miasta. 

Projekt pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego.

Więcej o programie PRZESTRZENIE MIASTA na stronie: https://galeriabielska.pl/wydarzenie/przestrzenie-miasta

---

Anna Cymer – Przestrzenie niechciane. O miejscach i budynkach, których chcemy się pozbyć i dlaczego
sobota, 6 lipca 2024, godz. 16.00
Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała
wstęp wolny


Autor:

Michał Gąsior
m.gasior@galeriabielska.pl


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved