Start aktualności ADRICHALIM || Tydzień z Architekturą || Wystawa
POWRÓT

ADRICHALIM || Tydzień z Architekturą || Wystawa

29.09.2015
Arieh i Eldar Sharon: Memorial Museum, kibuc Yad Mordechai, 1970
Źródło: fot. Bogna Świątkowska

W ramach Tygodnia z Architekturą, organizowanego przez Oddział Warszawski SARP, zapraszamy na wystawę „Adrichalim” (hebr. „architekci”).

Praktycznie nierozpoznany pozostaje do dziś dorobek architektów żydowskich, którzy wyjechali z Polski w XX wieku i stali się ikonicznymi postaciami architektury izraelskiej. Ich realizacje należą do najwybitniejszych przykładów architektury modernistycznej, budowanej najpierw w Palestynie, potem w Izraelu. Ten brak opracowania ich dorobku dziwi, zwłaszcza jeżeli weźmie się pod uwagę skalę realizacji i jakość osiągnięć takich postaci jak Arieh Sharon (wykształcony w Bauhausie), Samuel Bickels (studiował architekturę we Lwowie), czy urodzony w Krakowie wybitny i aktywny do dziś Zvi Hecker, którego projekty prezentowało na wystawie monograficznej latem tego roku Muzeum Architektury we Wrocławiu.

„Leksykon architektów pochodzących z Polski działających w Palestynie i Izraelu w XX wieku”, z którego pochodzą prezentowane na wystawie ilustracje, to pierwsza próba zebrania i opisania ich imponującego dorobku. Biogramy architektów opracowane zostały przez zespół składający się ze studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (Franciszek Morka, Iwona Pawlak, Urszula Prokop, Zuzanna Rosińska, Jan Sienkiewicz), Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Igor Bloch, Anna Łyszcz). Zgromadzony materiał nie wyczerpuje tematu, jest jego wstępnym opracowaniem, a kontynuowany przez instytucję mogącą uruchomić znaczne środki, potencjały badawcze i naukowe, może przynieść dogłębne opracowanie. Leksykon ukaże się drukiem w październiku.

Wystawę można oglądać w dniach 29.09-4.10., pawilon SARP, Foksal 2
Prezentacja projektu: 4.10 (niedziela), g.16.00, pawilon SARP, Foksal 2
PEŁEN PROGRAM TYGODNIA Z ARCHITEKTURĄ: www.facebook.com/events/515731128591646/


Projekt "Adrichalim" według pomysłu i pod kierownictwem Bogny Świątkowskiej, został zrealizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizacja wystawy: Fundacja Bęc Zmiana, Oddział Warszawski SARP
Patron medialny: "Notes.na.6.tygodni"


DODAJ ARTYKUŁ

Załóż konto

SKLEP

JESTEŚMY MOBILNI

ODWIEDŹ NAS TUTAJ

do góry

Odwiedź nas tutaj:

Projekt i wdrożenie Copyright © 1997-2024 Architekci.pl All Rights Reserved